Litvánia felminősítve áll az eurózóna kapujába

A Fitch Ratings "BBB+"-ra javította a litván gazdaság államadós-osztályzatait, mivel meglepően jó teljesítményt mutat az ország. Két év múlva bevezethetik Litvániában az eurót.

  • MTI MTI
Litvánia felminősítve áll az eurózóna kapujába

A nemzetközi hitelminősítő péntek este Londonban bejelentette, hogy az eddigi "BBB"-ről egy fokozattal jobbra emelte Litvánia hosszú futamidejű szuverén devizaadósságának besorolását. A Fitch a hazai valutában fennálló kötelezettségek osztályzatát pedig "BBB plusz"-ról "A mínusz"-ra módosított, megjegyezve: az új osztályzatok kilátása stabil.

A hitelminősítő indoklása szerint folytatódik a litván gazdaság kilábalása a korábbi válságból: a GDP-arányos hiány markánsan, a 2011-ben mért 5,5 százalékról tavaly 3 százalékra csökkent, és a jelenleg 41 százalékos államadósság-ráta is várhatóan csökkenésnek indul az idei évre valószínűsíthető tetőzés után. A közfinanszírozási rendszerben beállt fordulat erősítette az ország szuverén hitelképességébe vetett bizalmat - ezt jelezték a legutóbbi állampapír-aukciókon mélységi rekordra süllyedő hozamok is.

A hitelminősítő közölte: várakozása szerint Litvánia megfelelő haladást fog elérni a maastrichti feltételrendszer teljesítésében ahhoz, hogy 2015 januárjában csatlakozhasson az euróövezethez. A Fitch ezzel kapcsolatban hozzátette: azzal számol, hogy az euróövezet változatlan formában fennmarad.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

François Ozon a HVG-nek: A szexi nagymamámnak is köze van a filmemhez

François Ozon a HVG-nek: A szexi nagymamámnak is köze van a filmemhez

Egy kiadós gombamérgezéssel indul François Ozon új filmje, a Ha megérkezik az ősz. A termékeny francia filmrendezővel az öregkori ráncok szépségéről, az Elemi ösztön nem múló vonzerejéről, egy szexi nagymamáról, egy pusztító családi vacsoráról és Nicole Kidman plasztikai beavatkozásairól is beszélgettünk.