Vannak hatékony eszközök a devizapiaci kockázatok kezelésére
Az árfolyamingadozás feladja a leckét – főleg, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Kissé javultak zárás felé a nyugat-európai értéktőzsdék csütörtökön, napközben pedig vegyesen teljesítettek. A legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója előzetes adat szerint 0,49 százalékos napi előrelépéssel 1207,40 ponton végzett, 6,48 százalékkal a tavaly év végi értéke fölött.
A kínai és az euróövezeti feldolgozóipar csütörtökön megjelent teljesítménymutatói megerősítették a gazdasági növekedéssel kapcsolatos pesszimizmust. Utána az Európai Központi Bank (EKB) kora délután beváltotta a kamatcsökkentéséhez fűzött piaci reményeket, csakhogy a bank elnöke adós maradt más, remélt, nagyobb horderejű likviditásnövelő intézkedések bejelentésével, sőt, értésre adta, hogy amerikai típusú eszközvásárlásra, mennyiségi enyhítésre az EKB-nak nincs is lehetősége.
Az ettől lehangolódott piacok a nap végére mégis javultak: segített az olcsóbb részvények vonzereje, a New York-i piacok pozitív üzenete, a kamatcsökkentéstől gyengébb euró hatása az exportképesebb északi cégek részvényeire, majd a fokozatos felismerés, hogy az EKB elnökének nyilatkozatában volt egy "apró betűs" rész is.
Eszerint az EKB tárgyalni akar más európai intézményekkel eszközzel fedezett értékpapírok piacának előmozdításáról. Ez felpörgethetné és olcsóbbá tehetné a hitelezést, de sok körültekintés és ellenőrzés kell hozzá, hiszen ugyanazokat a másodlagos - úgynevezett "mérgezett eszközöket" - indítanák újra, amelyek a 2008-as nemzetközi pénzügyi válságban ráomlottak a világgazdaságra.
A londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 9,42 pontos, 0,15 százalékos javulással 6460,71 ponton.
A frankfurti DAX-30 48,00 pontos, 0,61 százalékos többlettel 7961,71 ponton fejezte be a napot.
Párizsban a CAC-40 2,01 ponttal, 0,05 százalékkal 3858,76 pontra erősödött.
A milánói FTSE MIB-40 0,12 százalékot, a madridi IBEX-35 0,15 százalékot vesztett, az athéni ASE tőzsdemutató 0,98 százalékot nyert.
Varsóban a WIG20 0,57 százalékkal 2305,90 pontra fogyatkozott, de a Mol ára 1,42 százalékkal 221,10 zlotyra nőtt.
A nyugat-európai tőzsdezárás után a New York-i részvénypiacok fő mutatói közül a Dow Jones ipari átlag (DJIA) 0,77 százalékkal, az S&P 500-as 0,88 százalékkal, a Nasdaq piac összetett mutatója 1,16 százalékkal volt az előző záró fölött.
Az euró, 1,31 dollár alá süllyedve, 0,94 százalékkal kevesebbet ért a bankközi piacon, mint szerda este. Svájci frankban 0,07 százalékkal került kevesebbe, de kitartott 1,22 frank fölött.
Az északi-tengeri Brent könnyűolaj estefelé hordónként (159 liter) 100,82 dollár volt, 87 centes napi árnyereséggel. A gázolaj tonnánként 12,00 dollárral 838,75 dollárra, a normál benzin gallononként (3,78 liter) 0,0133 dollárral 2,7326 dollárra drágult az előző záróhoz képest az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében.
Az arany késő délután unciánként (31,1 gramm) 1466,20 dollár volt a szerdai késői 1445,65 dollár helyett azonnali szállításra Londonban.
Az árfolyamingadozás feladja a leckét – főleg, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Költséghatékony és magas minőségű szolgáltatások érhetők el, akár a teljes munkavállalói körre, akár csak a kulcspozícióban lévő alkalmazottakra.
Akkor igazán előnyös egy ilyen beruházás, ha a fogyasztás jelentős része egybeesik a napsütéses időszakokkal.
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.
A rendelkezés alól csak olyan kiemelt cégek mentesülnek, mint a MÁV vagy az MVM.
Arról is beszélt, ha szemmel lehetne ölni, Brüsszelben egy sortűzzel elintézték volna.
A kormánypárt támogatottsága pedig mélyponton van.
Ha erre nincs jó válasz, a százezres menet csak színes emléknek lesz jó.
A volt vezérkari főnök azt mondta, jobb lenne, ha például a kézigránát-baleset miatt elrendelt vizsgálat eredményét tennék közzé végre.
A légitársaság szerint még este tíz óra előtt újra felszállhatnak.