Itt az ATM, mely leszámol a rablókkal

Svájci tudósok a természetben előforduló mintát követve olyan módszert kísérleteztek ki, mellyel sikeresen lehetne felvenni a harcot a bankautomatákat piszkálgatók ellen.

  • hvg.hu hvg.hu
Itt az ATM, mely leszámol a rablókkal

Most éppen nem brit, hanem svájci tudósok fejlesztettek ki egy módszert, mégpedig arra, hogyan is tudják megvédeni a bankautomatákat az azokat illetéktelenül piszkálgatóktól – írja az Atlantic Cities. A tudósok egy, a futrinkafélék családjába tartozó bogár védekezési mechanizmusát tanulmányozták, a bogár különböző anyagok keverékeként egyfajta gázt lövell ki támadójára. Az ETH Zurich University szakértőinek sikerült hasonló elven működő folyamatot létrehozniuk, melynek segítségével szerintük például hatásosan lehetne fellépni azok ellen, akik illetéktelenül babrálnak az ATM-ekkel.

Itt lehet megnézni, hogyan is működik a futrinkák családjába tartozó bogár védekezési mechanizmusa:

A kutatók szerint a rendszer nem függ az elektromos energiától, így igazán költséghatékony megoldásként lehetne a különböző automatákba és ATM-ekbe beépíteni. A forró hab, illetve gáz helyett a kutatók szerint a berendezésük ugyanakkor inkább festéket, vagy DNS-részecskéket lövellne ki, melyekkel az ellopott bankjegyeket jelölnék meg, így azok használhatatlanná válnának.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Mennyit ér a cégem?

A cégértékelés egy bonyolult, összetett folyamat, vannak azonban széles körben elfogadott értékelési módszerek, amelyek erre alkalmazhatók.

Így gondozd a Trumpodat – Európa megtalálta a kezelési útmutatót az amerikai elnökhöz?

Így gondozd a Trumpodat – Európa megtalálta a kezelési útmutatót az amerikai elnökhöz?

Nyílt konfrontáció helyett dicséret és tömjénezés, meg egy nagy adag türelem – így próbálják meg az európaiak jobb belátásra bírni Donald Trump amerikai elnököt az európai vezető politikusok. Dolgukat nehezíti, hogy az oroszok már korábban rájöttek arra, miként kell bánni a Fehér Ház nárcisztikus urával. De azért a pénz is beszél, az európaiak 100 milliárd dollárt értékben vásárolnak Ukrajna számára amerikai fegyvereket, hogy az USA is részt vegyen Ukrajna biztonságának szavatolásában.