Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Több mint 1400 kilométert meghaladó távolságot átszelő csatornák és csővezetékek kezdték meg pénteken ontani Kína leghosszabb folyójának, a Jangcénak a vizét a szomjazó északi országrészbe.
A hosszú évek óta épülő cső- és csatornarendszer egy újabb, központi szakaszának elkészülte jelentős állomása az ország dél-észak irányú folyóeltérítési programjának, amely az eddigi legnagyobb ilyen kísérlet Kínában, és az egyik legdrágább beruházás is egyben. Becsült költsége 500 milliárd jüan, vagyis 20 ezer milliárd forint.
A teljes csatornarendszer három nyomvonalon szállítja a szárazabb északi országrészbe a nagy kínai folyók vizét, a keleti útvonalon már tavaly óta áramlik az éltető víz Santung tartományba. A nyugati csatornahálózat kiépítése még nem kezdődött meg, a pénteken üzembe helyezett középső szakasz a közép-kínai Hupej tartományból, a Tancsiangkou víztározótól indul és 1432 kilométeren át vezet a fővárosig.
E szakasz 11 év alatt épült meg több mint 8000 milliárd forintnak megfelelő összegért, és létrehozása érdekében 330 ezer embert telepítettek át. A pénteken megindult víz várhatóan 15 nap alatt jut el Pekingbe és térségébe. E középső és egyben központi csatornarendszer évente 9,5 milliárd köbméter vizet lesz képes eljuttatni a száraz északi régiókba, köztük a Honanban, Hopejben, a fővárosban és Tiencsinben élő körülbelül százmilliós népességnek.
A pekingiek vízvezetékeibe évente több mint 1 milliárd köbméter víz érkezik majd, ez egyharmadát jelenti a több mint 21 milliós város éves fogyasztásának. A fővárosnak jelenleg 3,6 milliárd köbméter vízre van szüksége egy évben, de saját forrásból az elmúlt évtizedben 2,1 milliárd köbmétert tudott csak fedezni. A többit a föld mélyéből és a szomszédos tartományokból pótolják.
A föld alatti vízkészletek túlzott mértékű megcsapolása következtében a víz szintje 1998-hoz képest közel 13 méterrel visszaesett, a láncreakciók a növényzet pusztulásához, földcsuszamlásokhoz vezettek. Egy erősebb szélvihar például az idén több mint 5 ezer fát döntött ki - s a szakemberek ezt is a megváltozott adottságok rovására írják.
Úgy vélik, a Jangce vize ugyan sokat segít majd a fővárosiakon, csökkenti a környezetre háruló nyomást, de önmagában nem oldja meg a vízellátást. Pekingnek a Jangce folyó vízével történő ellátása a kínaiaknak több évtizedes álma, már Mao Ce-tung néhai kommunista vezető is beszélt róla.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.