Kezd kitörni a pánik Görögországban – percről percre
percről percre

Kezd kitörni a pánik Görögországban – percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kedden kellene fizetnie Görögországnak 1,6 milliárd eurónyi lejáró adósságot az IMF felé, de ezt aligha tudja megtenni. Ez államcsődöt jelent. Görögországban nem nyitottak ki ma a bankok és a tőzsde sem - a bankok egész héten zárva tartanak -, napi 60 euróban korlátozták a bankautomatából történő pénzkivétel összegét. A tőzsdék zuhanni kezdtek reggel, a forint is így tett, 1 euró már többe kerül 315 forintnál. A Standard and Poor's hétfő este még tovább rontotta Görögország besorolását. Cikkünk folyamatosan frissül.

Most érkezett

A ciprusiak tudják

Ciprus pénzügyminiszere szerint a banki tranzakciók korlátozása csak átmeneti (mondjuk mi más lehet, örökre nem maradhat fenn a tőkekorlátozás), de a ciprusi jegybank alenöke szerint veszélyes lenne, ha már most újra kinyitnának a bankok. Ők már csak tudják: 2013 közepén Cipruson vezettek be tőkekorlátozásokat, és csaknem két évig fenn kellett tartani azokat.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Hollande a végletekig optimista

Franciaország azt szeretné, ha Görögország az eurózónában maradna, ezért kész a párbeszéd újraindítására a hitelezők és Görögország között, feltéve ha megvan rá a közös szándék – hangoztatta hétfőn Francois Hollande francia államfő a görög válság miatt összehívott rendkívüli kormányülés után.

"Franciaország készen áll. A párbeszéd folytatódhat. Ma még mindig megvan a megállapodás lehetősége, de ez holnap már a görögöknek a referendumon adott válaszán fog múlni" – mondta Hollande. "A görög népnek megvan rá a joga, hogy megmondja, hogyan képzeli a jövőjét" – hangsúlyozta a francia elnök. A július 5-i népszavazás "alapvető tétje az, hogy a görögök az eurózónában akarnak-e maradni vagy megkockáztatják a kilépést" – tette hozzá. Hollande szerint "a francia gazdaság jelenleg erős, sokkal erősebb, mint négy évvel ezelőtt, ezért nem kell tartania attól, ami történhet".

Kezd kitörni a pánik

A Guardian több városból ad helyzetjelentést, és ezek abba az irányba mutatnak, hogy eddig viszonylagos nyugalom volt az országban, de mostanra kezd pánikhangulat kialakulni.

A Chania benzinkúthálózat elnöke elmondta, hogy reggel fél 8-kor nyitottak ki a kútjaik, és délelőtt 10-re annyi benzin fogyott, amennyi kedd délutánig szokott normál helyzetben. Krétán a benzinkutak fele már kifogyott, és egyre idegesebb autósokat, motorosokat lát a cég vezetője. (Azért nyugtatni is igyekezett a cég, azt mondták, hamarosan normalizálódni fog a helyzet, feltöltik a kutakat üzemanyaggal.)

Szalonikiből azt jelentette a Guardian tudósítója, hogy most szembesülnek azzal nyugdíjasok, hogy nem jutnak hozzá a havi járandóságukhoz (nem tudják felvenni a juttatásukat, mert a bankfiókok zárva, a bankautomatákból csak apránként juthatnának hozzá a pénzükhöz, de azokból meg elfogyott a pénz), ezért egyre frusztráltabbak.

Több szupermarketből is olyan hírek jelentek meg, hogy az emberek szinte mindent megvesznek, amit látnak a polcokon. Felhalmoznak készleteket, készülve a rosszra. 

Macedónia kivonja pénzét a görög bankokból

A macedón központi bank vasárnap arra utasította az ország bankjait, hogy vonják ki pénzüket és követeléseiket a görög bankokból, és hozzanak "megelőző intézkedéseket" annak érdekében, hogy korlátozzák a tőkekiáramlást a bankpánikkal sújtott Görögországba. A bolgár bankrendszert viszont nem érintik a görög tőkekorlátozások a központi bank közlése szerint.

A svájci frankot akarja mindenki

A svájci jegybank beavatkozott a piaci folyamatokba, jelentette be a jegybank vezetője. A görög válság miatt a svájci frankban levő értékpapírokat veszik a befektetők (azt biztonságos befektetésnek tekintik), emiatt erősödne a svájci frank. Az ottani jegybank viszont ezt nem szeretné, ezért gyengítette a frankot.

Ebéd után két fontos beszéd lesz

Délután fél egykor beszédet tart a német parlamentben Angela Merkel kancellár, írja a Guardian. Utána a német politikai pártok vezetőivel tart egyeztetést a görög helyzetről. A tervek szerint délután háromnegyed egykor kezdődik az Európai Bizottság elnökének, Jean-Claude Junckernek a beszéde a görög helyzetről.

Görög nyugdíjasok is várnak a pénzükre

Mint egyébként más görög állampolgárok, nyugdíjasok is sorban állnak bankautomaták és bankfiókok előtt Athénban – jelenti a Guardian. Egy helyi lap, a Kathimerini arról számolt be, hogy többen arra számítottak, néhány hitelintézeti fiók kinyit, és kiszolgálja azokat a nyugdíjasokat, akik nem tudják használni a bankkártyáikat, nem tudják felvenni az automatákból a nyugdíjukat.

Holnap rendkívüli sajtótájékoztatót tart a görög kormányfő

Holnap rendkívüli sajtótájékoztatót tart a görög kormányfő, lengette be az ottani kormányszóvivői iroda. Holnap kellene fizetnie a görög államnak: az IMF felé esedékes 1,6 milliárd eurós törlesztés június 30-án esedékes. Ha az nem következik be – ahogyan arra elemzők számítanak –, akkor hivatalosan államcsőd áll be.

A görög tőzsde nem csak ma lesz lakat alatt

Pár órája még úgy volt, ma lesz zárva a görög tőzsde. Most már úgy van, hogy – a bankokhoz képest – egész héten nem nyit ki. Vasárnap lesz a népszavazás az IMF és az EU által kért intézkedésekről.

A bankrészvények szenvedik meg leginkább a görög válságot

A Guardian egy listát közöl arról, hogyan mutattak reggel 9-kor az európai bankrészvények. A Raiffeisen Bank csaknem 15 százalékos eséssel nyitott, több spanyol bank részvénye is 8 százalék körüli mínuszban volt, Portugáliában 10 százalékos esés volt a jellemző.

1 2 3 4 5