A briteknek nem kell az EU, Cameron lemondott - a Brexit-népszavazás percről percre
Utolsó frissítés:
Péntek reggel bejelentették, hogy a britek többsége az EU-ból való kilépés mellett döntött. Cameron lemondott, hatalmasat zakózott a font. Kövesse velünk a brit népszavazás eseményeit percről percre!
Most érkezett
Megőrült a font
A gazdasági válság óta nem mozdult be ennyire a font az egyre inkább a távozás felé hajló eredmények miatt. Természetesen még semmi nem dőlt el, de a maradás mellett szavazók fellegvárai a vártnál sokkal rosszabbul teljesítenek.
- Csütörtök este úgy zárult a szavazás, hogy minden felmérés a Brimain, a Maradás-tábor biztos győzelmét jósolta, a valós eredmények aztán hirtelen egészen mást mutattak: győzött a Brexit
- David Cameron brit miniszterelnök bejelentette lemondását, az EU-val már egy másik kormányfő tárgyal majd
- A font hatalmasat zuhant, a forintot is magával rántotta
- A skótok újra meglovagolnák a Brexitet, és jöhet a második függetlenségi népszavazás
Percről percre
Ez egyre veszélyesebb
A déli Swindon körzetében taroltak a távozás melletti szavazatok, bár az előrejelzések szerint tarolhattak volna jobban is. 45,3 százaléka a szavazóknak maradna, 54,7 százalék otthagyná az uniót. A folyamatot elemezve a BBC szakértője, Nick Sutton arra jutott, könnyen lehet, hogy a távozásra szavazók fognak győzelmet aratni.
Sokan elmentek
A 382 szavazókörzet közül 50-ben közölték már a szavazáson megjelentek számát. Ez 71%, ami egyáltalán nem rossz eredmény és a magas részvételi arány valószínűleg a maradás melletti szavazatok előnyét jelzi.
Így állunk most
Ha az összes eddigi szavazatot tekintjük, akkor négy körzetet vittek el a maradást támogatók és egy körzetben voltak többen a kiválni vágyók. A szavazatokat tekintve azok 50,5 százaléka maradna, 49,5 százaléka menne. Ez pedig iszonyatosan szoros és izgalmas versenyt jósol.
A skótok nem spóroltak a szavazatokkal
Szép számmal, az összes szavazó 67 százaléka jelent meg a skóciai Clackmannanshire szavazóurnáinál, hogy nagy arányban (58%) támogassák a maradást a távozással (42%) szemben.
Lehet kezdeni izgulni...
Az északi Sunderlandben olyan elsöprő többséggel győzött a távozást követelők aránya, amire senki nem számított. A szavazók 61%-a a távozásra voksolt és csak 39 százalékuk szeretné, ha az Egyesült Királyság az Európai Unió tagja maradna. Az eredmények bejelentését követően üdvrivalgás tört ki a teremben.
Newcastle nem győzte meg a fontot
Newcastle-ben sokkal jelentősebb maradás melletti előnyre számítottak az elemzők. Az eredmények közzétételét követően a font kicsit behasalt. A korábbi 1.5018 dollárról 1.4897-re.
Newcastle is maradna
Az első angliai eredmény is befutott. Newcastle 63 598 (49,3%) távozni kívánó szavazatot állított ki 65 404 (50,7%) maradást támogatóval szemben. Ez nagyon szoros eredmény, nem ezt jósolták a felmérések és rossz ómen is lehet a végeredményt nézve.
Edward Snowden nem örül semmilyen eredménynek
Edward Snowden is megnyilvánult Brexit-ügyben a Twitteren. "Nem számít mi lesz az eredménye, a Brexit-szavazás megmutatta, hogy milyen gyorsan lehet egy ország népességének a felét rávenni, hogy saját maga ellen szavazzon. Fontos lecke." - írta a legismertebb amerikai szivárogtató.
A Big Ben adta meg az alaphangot az urnzáráshoz...
...a westminsteri szavazókörben.