Tetszett a cikk?

Sokkos állapotba kerültek a pénzpiacok a brit népszavazás eredményét látva, kérdés, hol lesz a zuhanás vége. Az olajár is zuhanórepülésben van, az arany viszont drágul

Harmincéves mélypontra került a font, miután kiderült: a britek többsége az elszakadás mellett döntött az  EU-tagságról szóló népszavazáson. A brit deviza a hírre zuhanásba kezdett, kérdés, hol lesz a folyamat vége.

A font gyengülése a forintra is drasztikusan hatott: a csütörtöki 314-315 forint közötti árfolyamról azonnal 321 forint alá gyengült az euróval szemben a magyar fizetőeszköz. Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint ez a folyamat folytatódhat, és az euró is nyomás alá kerülhet. A font árfolyama több mint 10 százalékot zuhant a dollárhoz és 7-et az euróhoz képest, de az euró is gyengült a dollárhoz képest 3,3 százalékot.

A piacok is sokkot kaptak a hírre: a részvényárfolyamok a kele.ti tőzsdéken esnek, ez várhat a később nyitó európai és amerikai piacokon is. A japán pénzügyminiszter már igyekezett csitítani a hangulatot, miközben a tokiói központi bank már a beavatkozást fontolgatja a jen hirtelen erősödésének ellensúlyozására. A japán deviza csaknem 14 százalékot erősödött a fonttal szemben.

A font esésének egyik fő oka, hogy London a világ egyik legnagyobb pénzügyi központjának számít, amely ráadásul élvezi az európai közös piacból eredő előnyöket, nagy kérdés, hogy a britek kilépése hogyan hat majd a Cityre.

A brókerek most a biztonságosnak tartott befektetések felé fordultak, így a font zuhanásával együtt az arany árfolyama 5 százalékot emelkedett az elmúlt órákban. Viszont az olajár zuhanásba kezdett, a Brent crude 5,2, az US crude 5,4 százalékot esett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!