A briteknek nem kell az EU, Cameron lemondott - a Brexit-népszavazás percről percre
Utolsó frissítés:
Péntek reggel bejelentették, hogy a britek többsége az EU-ból való kilépés mellett döntött. Cameron lemondott, hatalmasat zakózott a font. Kövesse velünk a brit népszavazás eseményeit percről percre!
Most érkezett
- Csütörtök este úgy zárult a szavazás, hogy minden felmérés a Brimain, a Maradás-tábor biztos győzelmét jósolta, a valós eredmények aztán hirtelen egészen mást mutattak: győzött a Brexit
- David Cameron brit miniszterelnök bejelentette lemondását, az EU-val már egy másik kormányfő tárgyal majd
- A font hatalmasat zuhant, a forintot is magával rántotta
- A skótok újra meglovagolnák a Brexitet, és jöhet a második függetlenségi népszavazás
Percről percre
Aki mindenáron szavaz, és aki utálja az egészet
Az egyik skóciai szavazóhelyiségben egy olyan kismama is voksolt, akinek megindult a szülése, de a kórház felé menet még beugrott szavazni – jelentette tudósítónk.
Egy másik szavazókör biztosa azt mesélte: sok arra panaszkodtak, hogy már megint szavazni kellett menni. Egy hölgy azt mesélte, hogy „ecc-pecc kimehetsz” segítségével hozott felelős döntést, vagyis gyermek módjára számolgatta ki, melyik lehetőséget válassza a szavazólapon. Ugyancsak egy hölgy nyafogott amiatt, hogy az édesanyja ráparancsolt, ezért fáradt el az uránig.
Volt, aki nagy büszkén újságolta, hogy az elmúlt 46 évben most először vette a fáradtságot, és ment el szavazni. Eddig azért nem voksolt, mert nem értett a politikához. Most viszont azért szavazott, mert úgy érzi, mennie kell a kormánynak – magyarázta az állampolgár az brit EU-tagságról szóló népszavazáson.
Még nagyobb teher szakadhat Németországra, ha kilépnének a britek
A kontinens többi része mellett Németországban is tartanak attól, hogy tovább erősödhet Berlin befolyása az Európai Unióban, ha a kilépés támogatói kerülnek többségbe a brit népszavazáson – írta csütörtökön közzétett összeállításában az EUObserver uniós ügyekkel foglalkozó portál.
A brüsszeli hírportál névtelenséget kérő diplomáciai forrásokra hivatkozva közölte: a német döntéshozók jelentős része tart attól, hogy Nagy-Britannia uniós tagságának esetleges megszüntetésével Németország még a mostaninál is dominánsabb szerepet kényszerül majd betölteni az Európai Unióban. Szakértők szerint Berlin a menekültválság és az eurókrízis következtében már így is minden korábbinál meghatározóbb szerepet játszik az unió vezetésében. Ennek a további kiterjesztése pedig sem a német politikai elitnek, sem a többi tagállamnak nem áll érdekében.
Ugyancsak csütörtökön arról írt az Euractiv uniós hírportál, hogy az esetleges Brexit keletebbre tolná az Európai Unió földrajzi és geopolitikai központját, és így Németország "uniós szuperhatalommá" válna, ez pedig kedvezőtlen lenne a közép-európai országok számára.
Itt lesznek majd az eredmények
A BBC News oldalán urnazárástól, magyar idő szerint este 11 órától indul a folyamatosan frissülő eredményváró tudósítás. Ugyanitt a brit köztévé választási műsora is nyomon követhető lesz. Az eredményeket összesítve itt lehet majd követni a BBC oldalán. A lokális eredmények itt lesznek majd. A brit választási bizottság oldalán ugyancsak elérhetőek lesznek az adatok.
A bennmaradást pártolók előnyét mutatják a friss kutatások
A csütörtökön ismertetett legújabb közvélemény-kutatások a bennmaradást pártoló tábor előretörését jelezték.
A YouGov közvélemény-kutató cég a The Times számára végzett felmérést. Ennek eredménye 51:49 százalékos megoszlást jelzett a bennmaradást pártolók javára, de egy másik cég, a ComRes új kutatása az EU-tagság híveinek nyolc százalékpontos előnyét mutatta ki, 54:46 százalékos aránnyal. Ez jelentős átrendeződés, a hónap közepén még voltak ugyanis olyan felmérések, amelyek a kilépés híveinek tíz százalékpontos előnyére utaltak.
Az azóta bekövetkezett hangulatváltozást jelzik a londoni fogadóirodák esélykiírásai is. Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics csütörtökön ismertetett számításai alapján a fogadóirodák jelenlegi esélykiírásaiból származtatott valószínűségi modell azt mutatja, hogy a fogadási cégek az előző napi 25 százalék helyett csütörtökön már csak 16 százalékos esélyt adtak a Brexitre, vagyis arra, hogy a népszavazáson a többség a kilépésre voksol.
A ház szerint a kampány kezdete óta ez a legalacsonyabb esély, amellyel a jó előrejelzőnek tartott fogadóipar téteket vett fel a kilépésre.
Boris Johnson függetlenségi napot emlegetett
Boris Johnson, London volt polgármestere, a kilépést pártoló tábor frontembere csütörtöki Twitter-üzenetében annak a kívánságának adott kifejezést, hogy a csütörtöki nap legyen Nagy-Britannia "függetlenségi napja". A konzervatív párti politikus, aki a konzervatív brit kormány hivatalos EU-párti álláspontja ellenében kampányolt a kilépés mellett, ezt már korábban is hangoztatta.
Cameron is szavazott
Napközben leadták szavazatukat a vezető politikusok, köztük David Cameron miniszterelnök, aki feleségével, Samantha Cameronnal érkezett a választókörzetbe. Cameron Twitter-üzenetében mindenkit arra kért, hogy vegyen részt a népszavazáson, és voksoljon a bennmaradásra.
Estére elfogyott a sör!
Az áradások miatt nem csak a tömegközlekedés omlott össze, de több pubban elfogyott a sör. A vendégeket az egyik helyen ez a felirat fogadta.
Özönvíz érkezett a voksolás napjára
Az esős-viharos időjárás kisebb-nagyobb fennakadásokat okozott csütörtökön Nagy-Britanniában. Dél-Angliára és Londonra, vagyis a legsűrűbben lakott brit országrészekre éjjel és délelőtt villámlással és mennydörgéssel kísért trópusi záporok zúdultak, több helyen hirtelen áradásokat okoztak. Néhány térségben választóhelyiségeket is elöntött a víz. Az érintett helyszínek többségében a szavazófülkéket máshová helyezték át, de volt olyan körzet, ahol egy helyi vállalkozó gumicsizmákat osztogatott a választóknak, így a víz alá került választóhelyiségben rendezték a szavazást. Az eső miatt elázott pincékhez tömegével vonultak ki a duguláselhárító cégek autói – akik a kampányba is beszálltak.