A briteknek nem kell az EU, Cameron lemondott - a Brexit-népszavazás percről percre
Utolsó frissítés:
Péntek reggel bejelentették, hogy a britek többsége az EU-ból való kilépés mellett döntött. Cameron lemondott, hatalmasat zakózott a font. Kövesse velünk a brit népszavazás eseményeit percről percre!
Most érkezett
- Csütörtök este úgy zárult a szavazás, hogy minden felmérés a Brimain, a Maradás-tábor biztos győzelmét jósolta, a valós eredmények aztán hirtelen egészen mást mutattak: győzött a Brexit
- David Cameron brit miniszterelnök bejelentette lemondását, az EU-val már egy másik kormányfő tárgyal majd
- A font hatalmasat zuhant, a forintot is magával rántotta
- A skótok újra meglovagolnák a Brexitet, és jöhet a második függetlenségi népszavazás
Percről percre
Brit külügyminiszter: Cameron marad a helyén!
A brit külügyminiszter szerint a brimain mellett kampányoló David Cameron kormányfő nem mond le, azok után is hivatalában marad, hogy a brit lakosság többsége a kilépésre szavazott az ország európai uniós tagságáról csütörtökön rendezett népszavazáson.
Philip Hammond pénteken a Sky Newsnak mondta: a kormányfő "világossá tette, hogy bármi is lesz a referendum eredménye, továbbra is ellátja feladatát.
"Az országnak folytonosságra és stabilitásra van most szüksége" - tette hozzá.
Zöld EP-frakcióvezető: Egész reggel sírni tudtam volna
"Számomra ez egy mérhetetlenül szomorú nap, egész reggel sírni tudtam volna" - mondta pénteken Rebecca Harms, az Európai Parlament zöld frakciójának egyik vezetője, miután a brit lakosság többsége a kilépésre szavazott az ország európai uniós tagságáról előző nap rendezett népszavazáson.
A német állampolgárságú képviselő szerint a következő feladat a referendum eredményeinek feldolgozása lesz. Az EP-képviselőknek, a közösségi parlament csúcsvezetőinek és a brüsszeli intézményeknek fel kell tenniük maguknak a kérdést, hogy miért nem sikerült meggyőzni a brit közvéleményt az EU jelentőségéről - tette hozzá.
Orbán: A Brexitnek is a "népvándorlás" az oka
Orbán Viktor szerint a migrációs válságra adott válasz döntötte el a brit népszavazás eredményét. A miniszterelnök ezt a Kossuth rádió 180 perc című műsorában mondta péntek reggel.
Tiszteletben kell tartani a britek döntését, minden nemzetnek joga van maga dönteni a saját sorsáról, és abban az értelemben nem váratlan a döntés, hogy Európában mindenki már hónapokkal ezelőtt végiggondolta mindkét forgatókönyvet, a britek maradását és kilépését is – mondta a reggeli rádiós interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
A nyugdíjasok döntötték el a Brexitet
A YouGov szerint így szavaztak a különböző korosztályok:
18 és 24 év között: 75 százalék voksolt a maradásra
25 és 49 év között: 56 százalék a maradásra
50 és 64 év között: 44 százalék a maradásra
65 év fölött 39 százalék a maradásra
Egymást követik a válságtanácskozások
A francia kormány is összeül péntek délelőtt, Hollande elnök is ott lesz a megbeszélésen.
A Bank of England nyugtat
Mindent megtesznek a pénzügyi stabilitás megőrzése érdekében – jelentette be a Bank of England, amely közölte: figyelik az események alakulását, és készek beavatkozni. Folyamatosan egyeztetnek a pénzügyi tárcával, illetve több nemzeti bankkal.
Nigel Farage máris visszatáncol
A UKIP elnöke szerint hiba volt azzal hitegetni a briteket, hogy a pénzt, amit Nagy-Britannia az EU-nak fizetett eddig, a jövőben az egészségügyi rendszerre fordítják. Ő ezt nem tudja garantálni – mondta a Brexit-győzelem után.
Donald Trump is megszólalt Brexit-ügyben
Az amerikai elnökjelölt milliárdos nemrég érkezett meg Skóciába, ahol több üzleti érdekeltsége is van. A Twitteren azt írja: "Mindenki azt kiabálja, hogy kilépés, kilépés! Örülök, hogy itt lehetek."
Merkel párttársa is üzent a briteknek
A legnagyobb európai parlamenti frakció vezetője, Manfred Weber a Twitteren azt írta: "nem lesz különleges bánásmód. A kilépés az kilépés."