Sarkozy akkori francia elnök Christine Lagarde-ot jelölte ki utódnak. Ő az első nő a vezérigazgatói székben. Az IMF elégedett vele, és teljesen kiállt mellette. Eddig.
December 12. és 20. között viszont szabadságon van az IMF főnökasszonya, mert hazájában bíróság elé áll, ahol az úgynevezett Adidas-botrányban betöltött szerepét kell tisztáznia. Régi ügyről van szó – idézi fel a Le Figaro.
A minisztert átverték?
Bernard Tapie sikeres üzletemberként megvette a világhírű Adidas céget 1,6 milliárd frankért 1990-ben. Erőteljesen támogatta az akkor hatalmon levő szocialista pártot. 1992-ben kinevezték városfejlesztési miniszternek. El kellett adnia az Adidast. Tapie el is adta a céget 2, 085 milliárd frankért. A vásárló is egy francia üzletember volt: Robert Louis-Dreyfus. Csakhogy ő nem ennyiért vette meg az Adidast, hanem 3,5 milliárd frankért.
Átvertek
– nyilatkozta Bernard Tapie. A bankok ugyanis, melyek neki hiteleztek, felvásárolták a részvényeket az eladás során, majd pedig – némi felárral – továbbadták azokat az új tulajnak. Megindult a véget nem érő pereskedés, mely a mai napig tart. Bernard Tapie döntőbíráskodást követelt, melyet végül meg is kapott. Ehhez persze pártot kellett cserélnie: az ezredforduló után már a jobboldalt támogatta.
Nem Lagarde asszony, hanem Sarkozy a felelős?
2007-ben, alighogy megnyerte a választást, Nicolas Sarkozy utasította újonnan kinevezett gazdasági miniszterét, Christine Lagarde-ot: foglalkozzon Bernard Tapie ügyével. A miniszter asszony el is rendelte a döntőbíráskodást, amely kedvezőnek, sőt nagyon kedvezőnek bizonyult Bernard Tapie számára. 463 milliót utalt át neki az állam a veszteség miatt. Ezen kívül 45 millió eurót kapott erkölcsi kártérítés címén. Az állami szerepvállalást az indokolta, hogy a banki konzorcium, amely az Adidas adásvételt intézte, akkor állami kézben volt. A francia közvélemény felháborodott. Bernard Tapie ellen per indult, bűnszövetkezetben elkövetett csalás miatt. Ez a per még mindig tart, és igen kellemetlen lehet Lagarde asszony számára.
Most a köztársasági bíróság (CJR,ez a bíróság tárgyalja a magas rangú állami tisztségviselők ügyeit) csak arra kíváncsi, bűnös-e állami pénzek hanyag kezelésében az akkori gazdasági miniszter, aki jelenleg az IMF főnökasszonya? Ha elítélik, akkor maximum egyéves börtönbüntetést és 15 ezer eurós pénzbüntetést kaphat.
Mire alapoz a védelem?
Arra, hogy Lagarde asszony nem is foglalkozott az üggyel. Azt kabinetfőnöke intézte, méghozzá az Élysée-palota kabinetfőnökének utasítására. Vagyis Lagarde asszony nem tett mást, csak végrehajtotta a köztársasági elnök, Nicolas Sarkozy utasítását. A politikus megbukott a jobboldali előválasztáson. Már nem juthat be újra az Élysée-palotába. Még nem hívták be a perbe tanúskodni, de erre bármikor sor kerülhet. És mi lesz Lagarde asszonnyal? Az IMF eddig kiállt mellette. Eddig.