Leszavazta a brit parlament a Brexit-megállapodást - percről percre
percről percre

Leszavazta a brit parlament a Brexit-megállapodást - percről percre

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az évszázad legfontosabb, egyben legfurcsább szavazása zajlott le ma este a brit parlamentben. A végeredmény megjósolható volt, a következmények annál kevésbé. A tét: milyen körülmények között zajlik le a Brexit, megtörténik-e, és ha igen, ki vezényli le.

Most érkezett

Emlékeztetőül: mi lesz a magyarokkal, ha megszavazzák a megállapodást?

Ha mégis a megállapodás szerint lépnek ki a britek, akkor 2020. december 31-ig tart majd az átmeneti időszak, addig még mindenki szabadon vállalhat munkát Nagy-Britanniában. Erről itt olvashatnak bővebben!

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

EU-s zászlót is égettek a brit parlamentnél

Egymás mellett tüntettek Londonban a parlament előtt a megállapodás nélküli Brexit támogatói és azok, akik új népszavazást szeretnének a kérdésben – ők egy dologban értenek csak egyet, mégpedig abban, hogy a Theresa May által tető alá hozott Brexit-megállapodás elfogadhatatlan.

A megállapodás nélküli Brexit támogatói egy uniós zászlót is felgyújtottak:

Emlékeztetőül: ez történik a magyarokkal, ha nem szavazzák meg a Brexit-megállapodást

Még decemberben tett közzé egy útmutatót a brit kormány arról, mi történik 2019. március 29-e után, ha megállapodás nélkül lépnek ki a britek az unióból, azaz nem fogadják el ma a tető alá hozott Brexit-megállapodást.

Erről itt olvashatnak részletesen!

Rákaptak a britek a Brexit-túlélőkészletekre

300 fontért kínálnak túlélőkészleteket Brexit utánra Nagy-Britanniában – írja a BBC. A csomagban 30 napra elég szárított étel, vízszűrő, tűzgyújtó zselé és WC-papír is van, sokan ugyanis káoszra, élelmiszerhiányra, súlyos inflációra, a nyugdíjak értékének zuhanására és tömeges munkanélküliségre számítanak a kilépés után.

Már ezzel kapcsolatos Facebook-csoportok is vannak, ahol a készletek betárazását tárgyalják meg az emberek, a Brexit Box fantázianevű túlélőkészletet gyártó cég pedig azt nyilatkozta a lapnak, hogy az elmúlt hónapban több mint 600-at adtak el a csomagból. A cégvezető azt mondta, a csomagban 60 adagnyi főétel és további 48 adagnyi hús van.

A brit rendőrség egyébként szintén aggódik, hogy mi lesz a Brexit után, különösen akkor, ha az megállapodás nélkül fog megtörténni – attól tartanak, hogy az esetleges áruhiány tömegjelenetkhez fog vezetni az üzletekben.

Ami biztos:

Theresa May kiáll a szavazás után, és a miniszterelnöki rezidencia, a Downing Street 10 előtt tesz nyilatkozatot.

Függetlenül attól, hogy mekkora lesz a bukás.

Mi történhet ma este után?

A borítékolható bukás utáni lehetőségeknek eddig is csak a fantázia szabott határt, a Financial Times szakértője mindenesetre igyekezett arra koncentrálni ezzel kapcsolatban, hogy mik lehetnek a közvetlen következményei annak, ha a parlament leszavazza May javaslatát.

1. változat

May nagyon (legalább száz vokssal) kikap. Ebben az esetben felveheti ismert pókerarcát, és mondhatja azt, mintha mi sem történt volna, hogy megy Brüsszelbe, hátha valamit sikerül kicsikarnia. May ebben az esetben három munkanapon belül köteles valami új megoldással előállni, ezt nyilván azzal vezeti fel, hogy „minden jobb, mint a no-deal”. És ezt a végtelenségig folytathatja – de legalábbis március végéig.

Párttársaival szemben sérthetetlen, hiszen miután elbukott ellene indított puccskísérletük, egy évig újabb bizalmatlansági indítványt nem kezdeményezhetnek ellene.

2. változat

May legalább 166 vokssal kap ki – ezzel megdönti a legnagyobb kormánybukás 1924-ben felállított rekordját. A Brexit megállapodást halottnak nyilvánítják, May patthelyzetbe kerül – nem nagyon marad kiaknázható megoldás a számára.

Eben az esetben az 50. cikk szerinti kilépés elhalasztását kérheti – erre egyébként Brüsszel is számít. Egy másik lehetőség, hogy tárgyalást kezdeményez az ellenzéki Munkáspárttal, hogy konszenzusos megoldást találjanak a fennálló helyzetre.

Ha May nem tesz semmit, a parlament veheti kezébe az ügyet. Erre egy múlt héten elfogadott törvény lehetőséget is ad a testület számára. Azt azonban lehetetlen megjósolni, hogy a képviselők mit is tesznek ebben az esetben.

Vihar előtti csend a fontnál

Kilenchavi csúcsra emelkedett a font a dollárral szemben kedden, ám ez inkább vihar előtti csend - pláne, hogy a mai káoszt már beárazhatták a kereskedők. Elemzők szerint a deviza jegyzését elsősorban az határozhatja meg, hogy milyen arányban veszít May az esti szavazáson, és mi következhet utána. Az ING szerint a legjobb esetben (vagyis ha mégis átmegy a javaslat) egy font 1,38 dollárt is érhet, a vészforgatókönyv (rendezetlen, "no-deal" Brexit) esetén pedig 1,12-ig zuhanhat a jegyzés.

Ami a rövid távú kilátásokat illeti, elemzők úgy látják, ha May javaslatát száznál nagyobb többséggel utasítják el a képviselők, gyors árfolyamesés következhet be.

Elméletben sem lehet meg a többség

Továbbra sem fogadja el a legnagyobb észak-írországi párt a Brexit feltételrendszerét tartalmazó megállapodást, így a kormánynak akkor sem lehet elvileg többsége a kedden késő estére tervezett alsóházi szavazáson, ha a Konzervatív Párt minden képviselője támogatja az indítványt.

Arlene Foster, a Demokratikus Unionista Párt (DUP) vezetője keddi Twitter-bejegyzésében úgy fogalmazott, hogy történelmi nap a keddi, csak rossz okokból. Foster szerint a párt által leginkább elvetett elem, az ír–északír határellenőrzés visszaállításának elkerülését szolgáló tartalékmegoldás "mérgező hatású", így a DUP a szavazáson a kilépési megállapodás ellen voksol.

Arlene Foster

A Konzervatív Párt a 2017-ben tartott előrehozott parlamenti választások óta kisebbségben kormányoz, és csak a DUP tízfős alsóházi frakciójának eseti külső támogatásával tudja elfogadtatni törvényjavaslatait az alsóházban. Az északír protestáns britpárti erő azonban a kezdetektől elvetette az EU-val novemberben elért megállapodást, és Arlene Foster keddi Twitter-bejegyzésében megerősítette, hogy a DUP nem szavazza meg az egyezményt. (MTI)

A nap hőse? A nő, aki elhalasztotta szülését

Tulip Siddiq, Hampstead és Kilburn munkáspárti parlamenti képviselője szokatlan módon mutatta be a világnak, mennyire is fontos a keddi szavazás. A 36 éves nő szülését halasztotta keddről csütörtökre, hogy részt vehessen a voksoláson. Siddiq császármetszéssel hozza világra második gyermekét, de előtte férje tolja majd be az ülésterembe.

Még ha az orvosok által javasoltnál egy nappal később jön is világra gyermekem, de egy olyan világra, amelyben nagyobb az esély az erős kapcsolatra Nagy-Britannia és Európa között, akkor megéri küzdeni

– indokolta döntését a politikus a London Evening Standardnak. Siddiq egyébként Mudzsibur Rahman sejknek, Banglades alapítójának az unokája, egyben a jelenlegi bangladesi kormányfő unokahúga.

Ami még a Brexitnél is britebb

#Unitedbytea (teával együtt) hashtaggel indult mozgalom Londonban. A felvetés egyszerű: miközben elképzelhetetlen szintre nőtt a feszültség, legalább egy tea mellett béküljenek.

1 2 3 4 5
Hozzászólások