Orbán a gazdasági évadnyitón: Nem tudni, mi lesz az orosz-magyar kapcsolatokkal
percről percre

Orbán a gazdasági évadnyitón: Nem tudni, mi lesz az orosz-magyar kapcsolatokkal

Utolsó frissítés:

Gyükeri Mercédesz Szerző:

Tetszett a cikk?

Az infláció letörése és a recesszió elkerülése – két látszólag egymásnak ellentmondó feladat áll a kormány előtt. A gazdaságpolitika irányítói, Varga Mihály pénzügyminiszter, Nagy Márton gazdaságfejlesztésért felelős miniszter és Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara hagyományos évnyitóján beszéltek arról, hogyan is képzelik ezek megoldását. Egy dologban azonban szakítottak a hagyománnyal: idén második éve nem volt jelen a találkozón a Magyar Nemzeti Bank elnöke, Matolcsy György, neki kijutott bőven a kritikákból is.

Most érkezett

Parragh László brüsszelezve köszönti a jelenlevőket

Kezdődik az esemény, Parragh László, az MKIK elnöke köszönti a kamarák és a kormány képviselőit. A hosszú köszöntővel azt szeretné sugallni, hogy a jelenlevők a teljes gazdaságot képviselik – mondja Parragh Orbánnak címezve.

Kiemeli: a kormány és a kamara közötti együttműködéssel hatásuk van az EU-források – már ha vannak – elköltésére, az oktatásra és a szakképzésre, az innovációra. Egyre több kihívás éri a vállalkozókat – folytatja, és sorolja: a 2008-as pénzügyi válság, a Covid – amely előtt épp a gazdasági évnyitó volt az utolsó rendezvény –, a geopolitikai verseny, a háború, az EU belső feszültségei. "Itt arra gondolunk, miként próbálja meg a brüsszeli demokrácia a forrásokon keresztül rákényszeríteni az akaratát a tagállamokra."

Parragh szerint az infláció a legnagyobb kihívás ma – felidézi, a Covid utáni helyzet milyen inflációs nyomást generált, amelyet aztán a háború is felerősítette. Komoly kihívás elé állította a cégeket az uniós források elmaradása, és a forint volatilitása is – folytatja. "Gyilkos a gazdaságnak a volatilitás" – fogalmaz.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Válság? Nem válság?

Nem feledkezhetünk meg a GDP-adatokról sem: 2022 végére recesszióba fordult az ország, ám az éves növekedés így is 4,6 százalékos lett a nagyon erős évkezdet miatt. A munkaerőpiac telített, a GKI felmérése szerint a vállalkozások már kevésbé pesszimisták, mint pár hónappal ezelőtt, hátradőlni mégsem lehet. A kormány intézkedései pedig negatív és pozitív irányban is el tudják mozdítani a trendeket, ezért is fontos, mit ígérnek a kormánytagok a vállalkozóknak.

 

Így fordult le a magyar gazdaság a hegyről a lejtőre - közzétették a részletes adatokat a GDP-ről

A szolgáltató szektorban örültek, hogy végre nem voltak lezárások, az ipar annyira nem érezte meg a háborút, mint amitől tarthattunk, az emberek pedig gyorsan elköltötték a kampányban kiosztott pénzt, így aztán 2022 egészében elég szépen nőtt a magyar gazdaság teljesítménye - részletezte a KSH a GDP-adatot.

Hol van Matolcsy?

A kamarai évnyitó hagyományos felállása szerint az MKIK elnökének, Parragh Lászlónak mint házigazdának a felszólalása után a vállalkozók a fiskális politika (Varga Mihály pénzügyminiszter), a monetáris politika (Matolcsy György pénzügyminiszter) irányítóinak beszédét követi Orbán Viktor miniszterelnöké. Ezúttal azonban változik a helyzet, a már tavaly is távolmaradó Matolcsy helyett volt helyettese, Nagy Márton gazdaságfejlesztésért felelős miniszter szólal fel a New York-palotában rendezett konferencián.

Ez jele lehet annak a feszültségnek is, amely a kormány és a jegybank között, elsősorban az infláció kezelése miatt alakult ki. Matolcsy legutóbb szerdán, az Országgyűlésben bírálta éles szavakkal a kormány politikáját, mondván, az 2021 után irányt tévesztett.

 

Matolcsy: Orbánnak nincs igaza, a kormánynak pedig nincs célja a következő 10 évre

A jegybankelnök újabb kemény, kormánykritikus beszédet tartott a parlamentben. Matolcsy György szerdán tartotta meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) esedékes beszámolóját az Országgyűlésben, ahol többek között kijelentette, hogy 2021-re utat tévesztettünk, és a kormánynak az előző 10 évvel ellentétben ezúttal nincs célja a következő 10 évre, Orbán Viktornak pedig nincs igaza abban, hogy a teljesítményt nem kell mérni.

A legnagyobb ellenség az infláció

25,4 százalékos inflációról számolt be szerdán a Központi Statisztikai Hivatal, ez minimális javulást jelez a februári, 25,7 százalékos adathoz képest, és minimálisan csökkent az élelmiszerek drágulásának üteme is, mindez azonban aligha ad okot optimizmusra. Orbán Viktor azt ígérte évértékelőjében, hogy az év végére egy számjegyűre "gyaluljuk le" az inflációt, amit szakértők is valószínűnek tartanak, ám nem a kormány intézkedéseinek, sokkal inkább a bázishatásnak köszönhetően, vagyis amiatt, hogy a nyáron beindult nagy drágulás beépül az árakba.

 

Csökkenni kezdett az infláció, de még így is 25 százalék felett maradt

Túljutottunk az inflációs csúcson, de túl sok köszönet így sincs a most közzétett februári adatokban: 25,7-ről csak 25,4 százalékosra lassult a drágulás. A szokásosnál enyhébb tél miatt energiára egy kicsit kevesebbet kellett költeni, mint egy hónapja, az élelmiszerek ára viszont a januárihoz képest is nőtt.

1 2 3 4