Lázár János kaposvári beszédét leginkább azért kapta fel a média, mert a miniszter arról beszélt, hogy Varga Judit összekeverte a kegyelmi kérvény papírjait, és azt is megemlítette, hogy ha magyar hírszerzők kémkedtek volna Brüsszelben, akkor dicséretet érdemelnének. De emellett azt is belengette, hogy 14. havi nyugdíjon dolgozhat a kormány.
A Portfolio tudósítása szerint konkrét dátumot és részleteket nem mondott el, csupán annyit, hogy amikor 2001-ben az első Orbán-kormány a kisebb nyugdíjakat emelte meg, akkor az sokakban igazságtalanságérzetet keltett. Ezért lehet szerinte a legmegfelelőbb megoldás a 14. havi nyugdíj, „ezen dolgozunk, számolunk, kőkeményen dolgozunk azon, hogy ez megvalósítható legyen”.
A 13. havi nyugdíj idén 536 milliárd forint kiadást jelentett a költségvetésnek, vagyis a 14. havi még egyszer ugyanennyit jelentene, természetesen az inflációval felszorozva.
Amikor nemrég szakértőket kérdeztünk arról, hogy mekkora osztogatásra van mozgástér a költségvetésben a már bejelentetteken felül, ők azt mondták: nincs sok lehetőség nagy osztogatásra, inkább kisebb, célzott, hangulatjavító lépések várhatóak, és olyanok, amelyek nem a 2026-os költségvetést terhelik meg igazán.