Amerikai NATO-nagykövet: Az USA elvárja, hogy tervet készítsen Magyarország az orosz olajról való leválásra

Matt Whitaker szerint egyedül Magyarország nem tette meg a szükséges lépéseket.

  • HVG

Az Egyesült Államok elvárja, hogy azok az országok, – Magyarország, Törökország és Szlovákia – amelyek orosz olajat és gázt vásárolnak kidolgozzanak és végrehajtsanak egy olyan tervet, ami fokozatosan leválasztja őket az orosz energiahordozókról – mondta Matt Whitaker a Fox Newsnak adott interjúban.

Az Egyesült Államok NATO-nagykövete Magyarországgal kapcsolatban azt is kijelentette, hogy ellentétben a szomszédos országokkal „eddig semmilyen tervet nem készített, és nem is tett aktív lépéseket ebben az irányban”. Azt is megjegyezte ugyanakkor, hogy „továbbra is együtt fogunk dolgozni velük, és az olyan szomszédjaikkal is, mint Horvátország, akik tudnak nekik segíteni a leválásban”.

Az Egyesült Államok szerdán szankciókat vetett ki a két legfontosabb orosz olajvállalatra, a Rosznyeftyre és a Lukoilra. Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter szerint a szankciókra azért van szükség, mert Moszkva nem elkötelezett a békefolyamat mellett, egyben sürgette Oroszországot, hogy „hagyjon fel a gyilkolással”, és azonnali tűzszünetre szólította fel.

A Mol is megérezheti a Trump által most kivetett szankciók hatását

Bár az amerikai szankciók alapvetően nem Magyarország ellen, hanem India és Kína oroszolaj-importja miatt születtek, a Molt is érintik.

Whitaker most azt mondta, Donald Trumpnál van az összes ütőkártya, Oroszország pedig gyengének tűnik. „Be kellene fejezniük a háborút, az öldöklést, nem nyernek területeket, minden egyes héten veszítenek a harctéren Ukrajnával szemben”.

Hozzászólások