Hivatalosan is felmentést adott Irán számára a kőolajra vonatkozó szankciók alól a béketárgyalások 60 napos időtartamára az Egyesült Államok – közölte Scott Bessent pénzügyminiszter.
A bejelentés szerint Iránnak augusztus 21-éig lehetősége van szankciómentesen a kőolaj kitermelésére, szállítására és eladására, és ez vonatkozik a feldolgozott kőolajtermékekre is.
Bessent közösségi médiában megjelent bejegyzésében a döntés indoklásaként a Svájcban zajló produktív tárgyalásokra hivatkozott, és arra, hogy Teherán elkötelezettnek mutatkozik a Hormuzi-szoros közlekedésének szabad és akadálytalan fenntartása mellett, valamint beleegyezett a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ellenőreinek visszatérésére Iránba.
Irán mentesítése a szankciók alól a 60 napos tárgyalási időszakra szerepelt az Egyesült Államok és Irán között múlt héten létrejött egyetértési nyilatkozatban.
https://hvg.hu/360/20260619_trump-iran-beke-szandeknyilatkozat-hormuzi-szoros
Nyitókép: Scott Bessent. Fotó: AFP / Brendan Smialowski