Az abortusztablettától az adókig - percről percre a Parlamentből
percről percre

Az abortusztablettától az adókig - percről percre a Parlamentből

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tucatnyi javaslatot tárgyalnak a képviselők a háromnapos üléshéten, így többek között fél nap alatt lezavarják az új adókról szóló törvényjavaslatok vitáját.

Most érkezett

LMP: Orbán öngólt lőtt az egykulcsos adóval

Jávor Benedek Európa nemet mondott a megszorításokra címmel szólalt fel, és a görög, francia, német választásokra utalva Szijjártó Pétert idézte, aki szerint a magyar modellt követik Európában. Jávor szerint viszont éppen arról van szó, hogy Európa arra a megszorító politikára mond nemet, amit Orbán Viktor követ. Ebből csak egy öngól lehet Orbán Viktor törekvésének eredménye - mondta Jávor, aki szerint ördögi körbe került a magyar gazdaságpolitika: az egyre alacsonyabb jövedelmek kisebb fogyasztást, gazdasági visszaesést eredményeznek. Az egykulcsos adó a fogyasztás stagnálását eredményezte, Orbán Viktor kormányfőként vakon rohan előre a labdával az öngól felé, az ország recesszióba süllyedt - mondta. A képviselő Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász minapi cikkét idézte, mely szerint az adók és a közkiadások mérsékelt emelésével kell kilendíteni a recesszióból a gazdaságokat. Ehhez mindenekelőtt az egykulcsos adót kell megszüntetni, helyette a környezetterhelést büntető zöld adók kellenek - mondta. Az LMP azt várja a kormánytól, kezdeményezzen új adópaktumot uniós szinten.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

Fónagy: tegyenek feljelentést!

Fónagy János a kormány részéről válaszában azt mondta, ha a Jobbik bármilyen információra kíváncsi, forduljon a kormányhoz, minden adatot megkapnak majd. Egyébként pedig Fónagy szerint a Jobbik csúsztat, mert nem teszi oda a Közgép közbeszerzései mellé, hogy hány eljárásból mennyit nyertek. Ha valaki jogellenességet vél felfedezni, tegyen feljelentést - mondta. "Ne politikai látványt akarjanak ebből elérni" - mondta Fónagy.

Belefojtották a szót a simicskázó jobbikosba

A Jobbik szerint az MSZMP tagjai politikai hatalmukat gazdasági hatalommá konvertálták, a Fidesz ennek felszámolására kapott mandátumot. Ehhez képest "ott folytatta, ahol szociálliberális elődei abbahagytak", a Fidesz is tele van gyanús gazdasági ügyletekkel. A képviselő ezután a Közbeszerzési Értesítőből idézve azt mondta, a Közgép 2010 óta majdnem 300 milliárd forint állami megrendelést kapott, ezen felül 34 milliárdos hitelt az állami tulajdonú MFB-től, miközben 3 milliárd forint osztalékot fizetett ki magának Simicska Lajos és a tulajdonosok. A Jobbik vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte ezek után, a párt szerint a Fidesz érdeke is, hogy ez létrejöjjön. Kövér László házelnök megvonta a szót a képviselőtől, mert szerinte "túllépték a határokat, amiket az elmúlt húsz évben még senki sem".

Nagyon keményen alákérdeztek Fazekas Sándornak

Horváth István a Fidesz részéről egy "kiemelt jelentőségű ügyben" kért szót, mert szerinte az utóbbi időben a magyar agrárpolitikáról egyre többet beszélnek. A képviselő szerint hosszú évek, évtizedek szakmai hibáit kell helyre tenni, eddig a külföldi multikat támogatta a korábbi magyar kormányzat, ezért több tízezer állás épült le, a haszonállattartás visszaesett, az ország külföldi importra szorul, de ez biztonsági kockázatot hordoz. A felhalmozott hibák kijavítását célozta meg az új vidékfejlesztési minisztérium, és "hiába a sikerek", kampány folyik a kormány ellen, mintha egy "előválasztási kampányban lennénk". A képviselő szerint eddig 16 ezer hektárt osztottak ki, és "ahová eddig nem tette be koszos lábát az alantas hangulatkeltés, minden rendben zajlik". Régen "két-három zöldbáró" kapott több ezer hektárt, most az átlag birtokméret 37 hektár. A képviselő végül Fazekas Sándort kérte meg, oszlassa el a kételyeket.

Szócska: még nem dőlt el, hogy alkalmazni is fogják-e

Szócska Miklós egészségügyi államtitkár szerint Magyarországon kívül 15 másik tagállamban is most zajlott az engedélyeztetés, nemzetközi kötelezettséget teljesítette a regisztrációval Magyarország, de ez nem jelenti azt, hogy a szert azonnal alkalmazni is fogják, ez még lezáratlan kérdés. A GYEMSZI eddig is a legszigorúbb feltételekhez kötötte a szer rendelését, kizárólag intézményi alkalmazás lehetséges. Az államtitkár emlékeztetett, hogy az alkotmányba foglalt magzatvédelmi tézisek érvényben maradnak.

Életellenes beavatkozást támogat a Fidesz a KDNP szerint

Nagy Kálmán a KDNP részéről egyből az abortusztabletta engedélyezéséről kezdett beszélni, és azt mondta: a KDNP az abortusz minden formáját elutasítja - akkor is, ha kormányon van, és a Fidesz-KDNP frakciószövetség tagja. A képviselő szerint Magyarországon 100 születésre 43 abortusz jut, Nyugat-Európában ez a szám 7-15, ez már önmagában sokkoló adat. "Eljárásnak lehet az abortusztablettát minősíteni, gyógyszernek semmiképpen sem" - mondta, és az abortusztabletta hatásmechanizmusának részletes leírásával (hetekig tartó vérzés) sokkolta a képviselőket. A képviselő szerint pszichésen ez az eljárás még a műtétnél is megterhelőbb. Vitatható, hogy ez a nők önrendelkezési jogába tartozik-e - mondta Nagy Kálmán, mert a közös kapcsolat "minden terhét a nőre helyezzük át egy abortusz alkalmával, ez minden, csak nem a teljes szabadság". A képviselő szerint az Emminek az Alkotmánybírósághoz kellene fordulnia az ügyben, egyben megkérte az egészségügyi államtitkárságot, hogy ne engedélyezze a tablettát.

A főszerepben: Emmi

Ezen a héten is az emberierőforrás-minisztert interpellálják a legtöbben. Így többet között választ kell adnia, hogy mikor állhat le a népesedési mélyrepülés, van-e stratégiájuk arra, hogy ne zsigereljék ki a munkáltatók a diákmunkásokat, illetve, mi lesz a „Nemzeti Kormány Nemzeti Galériájával”.

Abortusztabletta és gazdasági fordulat

Várhatóan kérdőre vonja a KDNP a kormányt napirend előtt amiatt, hogy szombaton kiadták a forgalomba hozatali engedélyt az abortusztablettára. A fideszes Horváth István felszólalásával tiszta vizet akar önteni a pohárba, a Jobbik pedig arról beszél, hogy mitől fél a kormány. Az LMP Európa és Magyarország között akar párhuzamot vonni azzal, hogy több országban nemet mondtak a megszorításokra. Az MSZP gazdaságpolitikai fordulatot követel.

Tucatnyi javaslatot tárgyalnak

Háromnapos ülést tart a parlament a héten. Az ülés ezúttal is hétfőn 13 órakor, napirend előtti felszólalásokkal kezdődik, majd a szokásos interpellációs időszak következik. Az Országgyűlésnek ezután több mint tucatnyi előterjesztésről kell döntenie - egyebek mellett változhat a főváros és a kerületek közötti forrásmegosztás szabályozása, továbbá törvényt fogadhatnak el a közadatok újrahasznosításáról, valamint jogszabályokat módosíthatnak a gyermekbarát igazságszolgáltatás érdekében.

Kedden elsőként az adózást érintő törvénymódosításokról kezdődik általános vita, majd elkezdik tárgyalni a kormány pénzügyi tranzakciós illetékről, valamint a biztosítási adóról szóló javaslatait.

A parlament csütörtökön a médiaszolgáltatásokkal és a sajtótermékekkel összefüggő törvények módosításáról szavaz. A hét utolsó vitáján az egyes család- és cégjogi eljárások egyszerűsítéséről szóló kormányzati előterjesztésről tárgyalhatnak a képviselők.

1 2 3