"Az oktatásban nem előre mentünk, hanem hátra" - megtelt a Kossuth tér tanárokkal
Utolsó frissítés:
„A sztrájk alapjog! - nagy kockásinges találkozó” címmel tartottak a Kossuth téren nagygyűlést a tanárok. A rendezvény a március 16-án kezdődő határozatlan ideig tartó tiltakozó akció része, de tulajdonképpen már 2016-ra nyúlik vissza. Mint a Tanítanék Mozgalom képviselői mondták: azóta sajnos "nem előre mentünk, hanem hátra".
Most érkezett
Vörös István: Egy iskola attól jó, hogy jó tanárok tanítanak benne
Szülőként mondja, hogy gyerekei még jó iskolába jártak, de félő, hogy unokái számára már nem lesznek tanárok. Ki fog tanítani? -teszi fel a kérdést.
Nagy a lemorszolódás a tanárszakokon, a végzettek fel nem kezdi el a pályát, aki elkezdi, néhány év múlva elhagyja.
"Magasszinten végzett, tisztességesen megfizetett, szabad tanárokat szeretnék unokáimnak" - mondja.
És egy olyan reszimet szeretne, aki tesz is a jobb oktatásért - utal a választásokra.
A rendezvényen beszédet mondott számos társszakszervezet vezetője, a Tanítanék Mozgalom képviselői, továbbá a szülők, a diákok, és a pedagógusok képviselői. Színpara lépett Nagy Ervin az RTL A Tanár című sorozatának címszereplője is.
A mostani tanári tiltakozó akcióhullámot a kormány – szokás szerint – próbálja a politikai térbe tolni, mondván, hogy miért pont a választások előtt lángolt fel a tiltakozó akció. A pedagógus szakszervezetek, illetve a tiltakozással egyetértők viszont hangsúlyozzák, ez már csak azért sincs így, mert a tiltakozás egészen 2016-ra vezethető vissza. Korábban leírtuk, hogy mik voltak a 2016-os, egy miskolci iskolából induló, de országos mozgalommá, a Tanítanék Mozgalommá kinövő akciósorozat okai és a kockásing, mint jelkép gyökere.
A 2016-os tiltakozás alapját képező nyílt levélben megfogalmazott problémák azóta nemhogy csökkentek, hanem tovább súlyosbodtak. A tanárok túlterheltek és alulfizetettek, a diákok szintén túlterheltek, miközben a tananyag egyre inkább távolodik attól, ami valóban szükséges volna, hogy megállják a helyüket a 21. században, a magyar közoktatás teljesítménye tartósan beállt az uniós sereghajtók közé. A magyar iskola eredménytelen és méltánytalan, ahogy nemrég Knausz Imre oktatáskutató mondta lapunknak: az a műveletlenség újratermelésnek intézménye.
Erre próbálták felhívni a két nagy pedagógus szakszervezetek által meghirdetett január 31-i kétórás figyelmeztető sztrájkkal. Ezt azonban az EMMI jogilag próbálta ellehetetleníteni, és a március 16-tól belengetett határozatlan idejű sztrájkot úgy próbálta megakadályozni, hogy az „elégséges szolgáltatás” úgy írja elő, hogy az teljesen láthatatlanná és értelmetlenné tegye a tiltakozást.
Ennek ellenére az szerdán elkezdődött, rengeteg iskola csatlakozott hozzá, számos szervezet, intézmény, közösség és magánemberek fejezeték ki szolidaritásukat, a diákok pedig a Kossuth téren álltak ki a tanáraik mellett.
A kormány bár továbbra is törvénytelennek nevezi a sztrájkot, el-elismeri a pedagógusok követeléseit és azt ígéri, hogy – ha az uniós péntek is besegítenek – javítani fognak a helyzeten. Gulyás Gergely szerint „a tanárok követelései jogosak, azokkal a kormány is azonosulni tud”, bár a sztrájkban nem részt vevő tanároknak köszönte meg a távolmaradást. Kövér László egy lakossági fórumon kijelentette, hogy egyetértenek a pedagógusok követeléseivel. „Épp itt az ideje, és reméljük, hogy lesz módunk és érkezésünk is foglalkozni újra az ő fizetésükkel, jövedelmükkel” – mondta.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) a tanársztrájkot ugyanakkor továbbra is kormányellenes kampányakciónak minősítette.
Percről percre
Simkó Edit:
Simkó Edit pedagógus és szülő, akinek már négy napja elment polgári engedetlenségre.
"Ha alapjogot sértünk, alapvető kötelességünk tiltakozni." Egy performanszot vezényel le, a Network című filmre és egy most játszott színdarbara utalva. "Nincs hatalmad felettem!" - kiáltotta ki a tömeg.
Illyés Gimnáziumi tanárai videón jelenkeztek be
A budaörsi Illyés Gimnázium tanárai videóban jelentkeztek be és mondták el, miért sztrájkolnak.
Tudósítónk politikusokkal csak elvétve találkozott a téren: eddig még csak a szocialista Komjáthi Imrével futott össze. Viszont látta a Bohemian Betyars együttes tagjait a színpadnál.
"Most itt ti, holnap mi"
Székely Tamás, a VDSZ elnöke és a MASZSZ alelnöke beszél. Több 100 ezer szakszervezeti tag nevében mondja: Veletek vagyunk!
"Most itt ti, holnap mi - mondja, "Elég volt az arroganciából! Elég volt a jogtiprásból! Elég volt a kiszolgáltatottságból!"
Ha nincs szabad oktatás, nincs jövőnk - teszi hozzá, és emlékeztet a diéktüntetésre, akik kiálltak a tanárokért, magukért, a jövőért.
Bérrendezést, tiszeteletet! Hajrá Magyarország, hajrá pedagógusok - fejezi be orbánosan.
A pedagógusok nem sztrájkloni, hanem tanítani akarnak
Naszályi Gábor, az EKSZ elnöke, a Fővárosi Közszolgáltatási és Közszolgálati Szakszervezetek Szövetsége (FÖX) tagja kijelenti, hogy tanítani, tanulni csak szabadon lehet. De e szabadságot elvette a kormány a tanároktól.
A tanítási cél a hatalom szerint: egyforma embereket kell gyártani - mondja.
A pedagógusok nem sztrájkloni, hanem tanítani akarnak, hiszen, aki ma a pályán van, az hivatástudatból van ott. Nem akarjuk, hogy a tanárok a legszegényebb polgárok legyenek - ezért a FÖX támogatja a tanárok követeléseit.
A sztrájk szó munkabeszüntetést jelent - üzente a titkozást ellehetetleníteni akaró hatalomnak.
A FreeSZFE üzenete: Veletek vagyunk!
Videón üzentek a FreeSzfe tagjai.
"Veletek vagyunk!" - hangzott el számos fiataltól.
A tanárok bére a garantált bérminimumot sem éri el
Taskovics István, a Társadalombiztosítási Dolgozók Szakszervezete (TBDSZ) elnöke, a Szakszervezetek Akciószövetsége tagja arról beszélt, hogy a tanárok bére a garantált bérminimumtól is elmarad. Miközben a parlamenti képviselők több mint egymilliós fizetést visznek haza. További KSH-adatokat sorol, nem épp egy tüntetési beszéd.
A tavalyi nagy állami pénzosztásban is a pedagógusok csak annyit kaptak, hogy csak a pótlékokat emelték 10 százalékkal.
A háború nem állt meg a határon, a civilek, köztük pedagógusok, egészségügyi dolgozók helyt állnak a menekültek ellátásban - hangsúlyozza.
"Nem kérek én sem többet, csak mutassa meg az állam a jobbik arcát a pedagógusok felé."
Újra felhangzik a Grund-dal
Az alkalmi pedagógus kórus énekli a Pál utcai fiúk dalát.