A miniszterek lemondtak az egyetemi kuratóriumok vezetéséről - ez volt a kormányinfó
percről percre

A miniszterek lemondtak az egyetemi kuratóriumok vezetéséről - ez volt a kormányinfó

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a kormányinfón jelentették be, hogy a kormánytagok lemondanak az egyetemi kuratóriumi pozícióikról. Percről percre tudósításunk a kormányinfóról.

Most érkezett

Találkozik Orbán és Zelenszkij Brüsszelben?

Orbán Viktor mellett Volodimir Zelenszkij is ott lesz a brüsszeli uniós csúcson. Arra a kérdésre, hogy a magyar kormányfő fog-e találkozni az ukrán elnökkel, Gulyás azért nem tudott válaszolni, mert „biztonsági okokból csak ma derül ki a program”.

Bármely országnak joga van felvételét kérni a NATO-ba, de pillanatnyilag az azonnali NATO-csatlakozás világháborút jelentene – tette hozzá Gulyás.

Az esetleges uniós csatlakozásról a politikus azt mondta, ha nemzetiségi kérdésekben nem lesz előrelépés Ukrajnában, akkor Magyarország nem fogja támogatni. Most Gulyás szerint vannak pozitív előrelépések, de az oktatási törvény és a nyelvtörvény jelenleg távol áll attól, amit európai mércével elfogadhatónak tartanak.

„Ha ezekben lesz elmozdulás, akkor Magyarország semmi jónak nem elrontója” – mondta.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Nem tárgyaltak a MOK követeléseiről

A Magyar Orvosi Kamara követelései nem kerültek szóba a kormányülésen – erősítette meg Gulyás. Az egészségügyi kormányzat tárgyalni fog a kamara képviselőivel.

Kuratóriumok: Ha vannak még elvárások, meg fogják fontolni

Az ATV a kuratóriumi tagságukról lemondott miniszterekről kérdezte Gulyást, hiszen az Európai Bizottság feltételei között az szerepelt, hogy magasrangú kormányzati politikusok se lehessenek a közalapítványokban.

Gulyás azt még nem tudta megmondani, hogy kik maradhatnak a tagok között, és kik nem, mert véleménye szerint Brüsszel nem fogalmazta meg pontosan az elvárásait.

„Ha megmondják, mit akarnak, nem azon múlik, hogy még 2-3 polgármester még lemondjon, de ez az eddigiekből nem következik. Ha van ilyen elvárás, meg fogjuk fontolni” – tette hozzá.

Adtunk mandátumot a kormány tagjainak, hogy semmi akadálya annak, hogy összeférhetetlenségi szabályokat fogadjanak el. Politikusok semmiképpen nem maradnak az egyetemi közalapítványokban. A kormány arra is nyitott, hogy a kuratóriumok tagjainak mandátuma ne élethosszig tartson.

A magyar álláspont az ukrajnai háborúról

Gulyás– a pontosság kedvéért – ismertette a magyar álláspontot az ukrajnai háborúról.

„Elítéljük az orosz agressziót, anyagilag és humanitárius szempontból is támogatjuk Ukrajnát, de a magyar álláspont abban különleges, hogy fegyvereket nem küldünk.”

Gulyás szerint ennek sajátos magyar geopolitikai okai vannak, azt ugyanis csak Kárpátalján keresztül lehetne megtenni.

Lemondtak a miniszterek az egyetemi kuratóriumok éléről

Gulyás Gergely bejelentette: a kormányülés végén az érintett miniszterek lemondtak az egyetemi kuratóriumokban betöltött pozíciójukról. Erre az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalások áttekintése után került sor.

Köztük van Varga Judit, Varga Mihály, Lantos Csaba, Lázár János, Nagy István, Szijjártó Péter és Navracsics Tibor is.

Gulyás hozzátette, a többi kormánytisztviselőtől is lemondást várnak, ez vonatkozik az államtitkárokra, helyettes államtitkárokra, közigazgatási államtitkárokra, miniszteri biztosokra, kormánybiztosokra.

Cikkünk a témában:

Energiastratégia az iparban is

Az iparral kapcsolatban is ambiciózus energiastratégiai terv készült. Ide tartozik a Dunai Finomító átállítása többféle forrásból származó kőolaj feldolgozására. Növelni kívánják a szénhidrogén-termelést. Kitértek a középületek energiahatékonyságának fejlesztésére és elektromos buszok beszerzésére, hidrogénmeghajtású buszok és nehézgépjárművek támogatására.

Beletartozik az ipari parkok ellátását biztosító vízközművállalatok energiahatékonysági fejlesztése is, az energetikai kutatások és mintaprojektek támogatása is.

2030-ig tartó energiastratégia is készült

A kormányülésen 2030-ig tartó energiastratégiát is áttekintettek, amelyben az atomenergia, a megújuló energia (főleg a napenergia), amihez hálózatfejlesztésre van szükség. A helyreállítási alapot és annak hitelrészét is erre akarják költeni.

Digitális fejlesztés, 2030-ig egymillió okosmérő telepítése, az Adria vezeték kapacitásbővítése, a gáztározók fejlesztése – sorolta a feladatokat Gulyás.

A vízközművek fejlesztésére is kitér a terv.

Gulyás: Egy számjegyű lesz az infláció az év végére

A kormány a gazdasági helyzetet is megvitatta. Gulyás szerint Magyarország teljesítette, amit ígért: a tavalyi magas infláció ellenére mind a nyugdíjak, mind a reálbérek nőttek. Rendben folyósítják a 13. havi nyugdíjat is – Gulyás nem felejtette el megemlíteni, hogy ezt a Gyurcsány-kormány korábban elvette az emberektől. (A 13. havi nyugdíj 2009. július 1-jétől, a Bajnai-kormány alatt szűnt meg – a szerk.).

Azt elismerte, hogy magas lesz az infláció, de az év végére egy számjegyű lesz, a recesszió elkerülése reális célkitűzés.

Eddig 27 túlélőt mentettek ki a magyarok Törökországban

Negyedórás csúszással kezdődött meg a kormányinfó. Gulyás valóban a kihelyezett kormányülés ismertetőjével kezdte a beszámolót. A miniszter szerint az első ügy, amit megtárgyaltak, az a törökországi földrengés volt.

A Belügyminisztérium jelentése szerint a török hatóságok és civil szervezetek 110 ezer fős kutató-mentő alakulattal dolgoznak a helyszínen, ebben 50 ország segíti őket, köztük Magyarország. Eddig összesen 27 túlélőt mentettek ki a magyarok.

Magyar állampolgárságú érintettről a külügyminisztériumnak nincs tudomása – ismertette Gulyás.

Orbán Viktor Brüsszelbe utazott

A miniszterelnök az uniós csúcsra utazott el, ahol még az is lehet, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is találkozni fog.

Zelenszkij teheti különlegessé az EU-csúcsot Brüsszelben

Minden bizonnyal Volodimir Zelenszkij beszéde lesz a legfontosabb téma az uniós állam- és kormányfők csütörtöki brüsszeli csúcstalálkozóján, noha hivatalosan még meg sem erősítették, hogy az ukrán elnöke a belga fővárosba fog érkezni. Mindenesetre, ha így lesz, akkor Orbán Viktor végre kezet rázhat Zelenszkijjel.

1 2 3 4
Hozzászólások