Nem látszott megtörtnek a miniszterhelyettesből lett vádlott, Völner Pál a Schadl-Völner–ügy előkészítő ülésén
Utolsó frissítés:
Hosszú idő után a bíróságon, vádlottként találkozott újra egymással a korrupcióval gyanúsított exállamtitkár, Völner Pál és a végrehajtói kar még mindig hivatalban lévő elnöke, Schadl György. Elkezdték az előkészítő ülést, de jövő héten folytatják, akkor majd a fő vádlottaknak is nyilatkozniuk kell arról, elismerik-e a bűnösségüket. Olvassa vissza az előkészítő ülés első napjának tudósítását a hvg.hu-n!
Most érkezett
Rogán Antal kabinetfőnökének neve is előkerül Schadl György bizalmasának naplójában
M.V. a korrupciós ügy egyik vádlottja, milliókat szállított Schadl megbízására. Útjairól pedig gondos naplót vezetett. A 24.hu cikke szerint látszik, hogy a korábban sejtettnél is szorosabb bizalmi kapcsolat lehetett Schadl György és Nagy Ádám, Rogán Antal kabinetfőnöke között.
További részletek ide kattintva.
Percről percre
Tóni szovjet borotvás cikkét ismerik?
A HVG birtokába jutottak olyan lehallgatott beszélgetések, amelyek a nyomozati anyagban ilyen részletességgel nem szerepeltek.
Amíg nem derülnek ki újabb részletek az előkészítő ülésről, olvassák el, melyik politikusokhoz ért el (akár közvetve) Schadl
Országgyűlési képviselők és miniszterek nevei is felbukkannak a Schadl-ügy irataiban, ám hogy pontosan ki és hogyan kapcsolódik a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar letartóztatásban lévő elnökéhez, azt jelenleg még nehéz megállapítani. Mindenesetre összeszedtük, kik is ezek a politikusok, és a nevük milyen kontextusban merült fel.
Miért érné meg Völnernek bevallania, hogy bűnös, mikor így 8 évet is kaphat?
Elsőre furcsa lehet, de úgy tűnik, megérné a volt igazságügyi államtitkár Völner Pál egykori fideszes képviselőnek, hogy a mostani előkészítő ülésen bűnösnek vallja magát, méghozzá a "váddal egyezően", ami egy fontos kitétel. Ez azt jelenti, hogy a vádlott úgy ismeri el a bűnösségét, ahogy az a vádiratban benne van. Azaz beismeri, hogy pontról pontra, szóról szóra azt és úgy követte el, ahogy azt a vádhatóság állítja.
Ha például Völner Pál volt igazságügyi államtitkár úgy nyilatkozna az előkészítő ülésen, hogy minden pontosan úgy történt, ahogy az a vádiratban is benne van, akkor őt tárgyalás nélkül ítélnék el. Ez esetében azt jelentené, hogy legfeljebb nyolc év börtönt kapna, de – figyelembe véve a beismerést mint enyhítő körülményt – valószínűleg ennél kevesebbet.
Azért kapna maximum nyolc évet, mert a vádhatóság a vádiratban azt kérte, hogy ha az előkészítő ülésen a váddal egyezően beismeri a bűncselekményt, akkor nyolc év börtönre ítéljék, a bíró ezért nem adhatna neki ennél súlyosabb büntetést. Schadl esetében ez tíz év börtönt jelentene.
A szünetben, tömbösítve lehet csak tudósítani
A hvg.hu helyszíni tudósítójának kérdésére, hogy mikor küldheti el a szöveges tudósítást, a bíróság munkatársa azt mondta, erre szünetben lesz lehetősége. Addig is percről percre tudósításunkat folytatjuk az ügy egyes fontos és érdekes részleteinek ismertetésével.
A hvg.hu tudósítóját figyelmeztették: túl "élő" a tudósítása
A hvg.hu percről percre tudósítása úgy tűnik, ebben a formában nem folytatódhat, mert kollégánkat figyelmeztette a bíróság: túl részletes, túl "élő" a tudósítása, így ezt ebben a formában – részletes, szöveges formában – nem folytathatja. Ez egy amúgy nyilvános tárgyalás esetén legalábbis furcsa, de igyekszünk a percről percre tudósításunkat mihamarabb részletekkel folytatni, illetve addig itt ismertetjük a szövevényes ügy már ismert részleteit.
Kezdődik az előkészítő ülés érdemi része
Most kezdődik az előkészítő ülés érdemi része. A bírónő most arról beszél, hogy ez egy előkészítő ülés. Arról, hogy mi az előkészítő ülés, bővebben olvashatnak a csütörtökön megjelent cikkünkben:
Schadl családja sem szeretne képeket, videón szerepelni
Ahogy Schadl György, úgy a szintén vádlott felesége és az apja is teljes tiltást kért, vagyis nem engedi, hogy a tárgyalóteremben kép- és hangfelvétel készüljön róla.