A Schadl-dosszié: Völner volt Schadl meghosszabbított keze, ami más politikusok felé is elért – de kik ők?
Országgyűlési képviselők és miniszterek nevei is felbukkannak a Schadl-ügy irataiban, ám hogy pontosan ki és hogyan kapcsolódik a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar letartóztatásban lévő elnökéhez, azt jelenleg még nehéz megállapítani. Mindenesetre összeszedtük, kik is ezek a politikusok, és a nevük milyen kontextusban merült fel.
A Schadl–Völner-ügy egyre szövevényesebbé váló szálait itt a hvg360-on cikksorozatban igyekszünk felfejteni. Egyebek közt feltárjuk, mi mindennel vádolják a végrehajtói kar egykori elnökét és a volt államtitkárt? Mely politikusok nevei bukkantak fel a nyomozás irataiban, milyen összefüggésben? Hogy épült fel Schadl György “birodalma” és mit lehet tudni annak működéséről? Melyek az ügy legfontosabb még nyitott kérdései? Sorozatunk minden megjelent cikkét itt találja.
„Az Emmi egyébként egy trágyadomb. Olyan embereket gyűjtenek össze a közszférában, akik sehol nem kellenek, csupa ilyen kisebbségi komplexussal rendelkező lusta ember” – a telefonlehallgatási jegyzőkönyvek szerint ezt fejtegette Schadl Györgynek az igazságügyi minisztérium egykoron második legnagyobb befolyással bíró embere, Völner Pál.
A miniszterhelyettesként az igazságügyi tárcán belül rendkívüli befolyással bíró Völner azért is lehetett ennyire őszinte Schadl Györgyhöz, mert szoros kapcsolat fűzte őket össze.
A vád szerint Schadl hosszú időn át rendszeresen adott összesen 83 millió forintnyi kenőpénzt az államtitkárnak, aki cserébe azt tette, amit a végrehajtói kar elnöke kért tőle. Azaz kétségtelen, hogy Schadl első számú és legfontosabb politikai kapcsolata Völner Pál volt.
Rajta keresztül gyakorlatilag Schadl az igazságügyi tárcán belül irányítóvá tudott válni, hiszen a minisztérium apparátusa akkor is végrehajtotta a felső szintről érkező utasításokat, ha tudták, hogy az szabálytalan, esetleg törvénytelen. Így azok is Schadl érdekeinek megfelelően cselekedtek, akik Völner alá tartoztak. Ilyen volt Völner kabinetfőnöke, a korábban helyettes államtitkári pozícióban ülő Jeney Orsolya, aki a tanúvallomások szerint arról gondoskodott, hogy a végrehajtói állásokra pályázó nevek közül kik azok, akik mindenképpen a felterjesztettek között legyenek.
Az igazságügyi apparátus szemlesütve hajtotta végre Schadl és Völner akaratát
Noha a Schadl-botrány politikai főszereplője Völner Pál egykori államtitkár, a végrehajtók jogellenes kiválasztásához az igazságügyi tárca közép- és felső vezetése is asszisztált - ez derül ki a HVG birtokába került tanúvallomásokból. A minisztérium dolgozói - ha közben netán kellemetlenül is érezték magukat - minden utasítást teljesítettek, ami felülről érkezett, így nyerhettek végrehajtói kinevezést Schadl György engedelmes lekötelezettjei.
A kérdés, hogy Völneren kívül állt-e kapcsolatban politikusokkal Schadl, és ha igen, akkor ezek a politikai kapcsolatai vajon mennyire segítették őt a céljai elérésében.
A Schadl-ügyben a HVG360 nyomozati iratokat, tanúvallomásokat, valamint a teljes vádiratot szerezte meg.