Egy nap alatt átment a parlamenten az orvosi kamara elleni törvényjavaslat
percről percre

Egy nap alatt átment a parlamenten az orvosi kamara elleni törvényjavaslat

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rapid módon, egy nap alatt átverték az Országgyűlésen Pintér Sándor javaslatát, ami a Magyar Orvosi Kamara megregulázásáról, jogainak csorbításáról szólt, és beleillik abba a sorba, ahogyan a kormány jogi eszközökkel bünteti a vele szembehelyezkedőket. Olvassa vissza a hvg.hu percről percre tudósítását a heves parlamenti vitáról, amelyben előkerült az "orvosok közé lövető Pintér" és a "sztálini tempó" is.

Most érkezett

A kamara kezdte – mutogat az államtitkár

A mostani törvénymódosításhoz vezető konfliktust az orvosi kamara kezdte, méghozzá azzal, hogy "politikai hangulatkeltésbe kezdett" – állapította meg Takács államtitkár, jelezve, hogy az új ügyeleti rendet előzőleg a kamara is támogatta, most pedig fellép ellene, kritizálja, és az azt elfogadó orvosokat fenyegeti.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6

A kormány szerint a betegek miatt kell lenullázni az orvosi kamarát

Takács Péter egészségügyi államtitkár nyitja a vitát azzal, hogy megmagyarázza, mi célja van a javaslatnak. Szerinte a betegek érdekét szolgálja a javaslat, a betegellátás zavartalanságát szeretnék vele biztosítani. Előrebocsátotta, hogy az ellenzék bizonyára politikai haszonszerzésből támadja majd a javaslatot.

Jön a törvényjavaslat vitája

Vége a napirend előtti felszólalásoknak, most jön a Pintér-féle törvényjavaslat összevont vitája.

Uniós pénzeket is veszélyeztethet a kormány lépése

Ami a Magyar Orvosi Kamara hatásköreinek átírásáról szóló jogszabály-javaslatot illeti, a kormány nagyon elszántnak mutatkozik, de merész lépést tett ezzel, hiszen ezzel uniós forrásokat is veszélyeztethet. Például azért, mert a magyar kormány által, az uniós forrásokhoz való hozzáférés érdekében vállalt kötelezettségek egyike az volt, hogy a törvényalkotás során társadalmi egyeztetést folytatnak. Ez visszatérő kifogás volt a magyar kormánnyal szemben, az Európai Bizottság hosszú időn keresztül rótta fel azt a gyakorlatot, hogy a parlament akár egy napon belül hozott törvényeket anélkül, hogy az érintetteket erről megkérdezte volna. Most, a kamarát érintő javaslattal pedig éppen így járt el a kormány:

Uniós pénzeket kockáztat a kormány az orvosi kamara élve boncolásával

A magyar kormány jogalkotási tervének, amely a Magyar Orvosi Kamara kivéreztetéséhez vezetne, számos uniós következménye lehet. Ezek egy része azonnali hatású, másik része pedig hosszú távú, illetve a várható fejlemények részben a jogállamisággal, részben pedig az uniós forrásokkal kapcsolatosak. Pontosabban: akárhogy is, de mindenképpen hatással van ez a lépés az EU-s pénzekre.

A napirend előtti felszólalások után jön a Pintér-féle törvény vitája

A tavaszti parlamenti ülésszak második, keddi ülésnapja napirend előtti felszólalásokkal indult, de mindjárt jön a Pintér-féle egészségügyi kamarai törvénymódosító javaslat vitája.

Miról is szól a Pintér-féle törvény?

Politikai bosszút állt a kormány a Magyar Orvosi Kamarán – véli a szervezet és Kunetz Zsombor egészségügyi elemző azok után, hogy egy sürgősséggel benyújtott törvényjavaslat értelmében

  • azonnali hatállyal megszűnik a kötelező orvosi kamarai tagság (csak az marad, aki úgy nyilatkozik),
  • a nem kamarai tagok is praktizálhatnak,
  • az etikai eljárások – a folyamatban lévőkkel együtt – pedig átkerülnek a MOK-tól az Egészségügyi Tudományos Tanácshoz.

A törvényjavaslatról annak benyújtásakor itt írtunk bővebben:

 

Lenullázná a Magyar Orvosi Kamarát a kormány

A tárca elvtelennek és elfogadhatatlannak tartja, hogy a MOK etikai vizsgálattal fenyegeti az ügyeleti szerződést aláíró orvosokat, ezért eltörölné a kötelező orvosi kamarai tagságot és a folyamatban lévő etikai vizsgálatokat egy kormányszervhez delegálná. Csakhogy a napok óta hangoztatott kormányzati vád nem áll meg, a kamara szombaton közölte, nem indított etikai eljárást a szerződés aláírása miatt.

Mindeközben: két helyettes államtitkárt is lecseréltek hirtelen

Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár két helyettesének keddtől hatályos felmentéséről hétfőn késő este jelent meg a Magyar Közlönyben a miniszterelnöki határozat. Arról, hogy ki vált kit ezeken a posztokon, itt írtunk bővebben:

 

A Belügyminisztériumban is lecserélik az egészségügy két irányítóját

Takács Péter államtitkár két helyettesének keddtől hatályos felmentéséről hétfőn késő este jelent meg a Magyar Közlönyben a miniszterelnöki határozat.

Vita, szavazás és életbe is lép - egy nap alatt

Ha Novák Katalin köztársasági elnök is gyorsan aláírja, akkor már ma életbe léphet a Magyar Orvosi Kamara (MOK) jogköreit alaposan megnyirbáló törvényjavaslat, amit meglepetésszerűen tegnap nyújtott be Pintér Sándor belügyminiszter, most kezdődik csak a vitája a parlamentben, de délután már szavaznak is róla. A gyorsított jogalkotási menetrendről itt írtunk:

 

Az Orvosi Kamara jogainak csorbítása: már kedden, kivételes eljárásban elfogadhatják a törvényt

Kivételes eljárásban tárgyalja és fogadhatja el az Országgyűlés kedden a kötelező orvosi kamarai tagság megszüntetéséről szóló kormányzati törvényjavaslatot – derül ki az Országgyűlés munkarendjéből.

1 2 3 4 5 6
Hozzászólások