szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rapid módon, egy nap alatt átverték az Országgyűlésen Pintér Sándor javaslatát, ami a Magyar Orvosi Kamara megregulázásáról, jogainak csorbításáról szólt, és beleillik abba a sorba, ahogyan a kormány jogi eszközökkel bünteti a vele szembehelyezkedőket. Olvassa vissza a hvg.hu percről percre tudósítását a heves parlamenti vitáról, amelyben előkerült az "orvosok közé lövető Pintér" és a "sztálini tempó" is.

Most érkezett

Percről percre tudósításunkat zárjuk

A parlament plenáris ülése még folytatódik. Két téma vitájába is belekezdenek a képviselők: a Madách Imre-emlékévről szólóba, és abba is, melyik ingatlanokat juttatnák a református egyháznak. Ezt azonban már nem közvetítjük, de aki követné az ülést, az a parlament honlapján, itt élő videón megnézheti, mi folyik az ülésteremben. Holnap, szerdán is lesz parlamenti ülés, akkor a svéd és a finn NATO-csatlakozás vitáját kezdik meg, illetve utólag elfogadják a képviselők a teljesen átírt idei költségvetést. Ezekről is hírt adunk majd, követjük az eseményeket. Mára köszönjük a figyelmet!

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6

Elfogadták a Pintér-törvényt és még ma ki is hirdethetik

Jelentős többséggel, 122 igen és 31 nem szavazattal, 0 tartózkodás mellett – a Fidesz és a KDNP képviselőinek, néhány Mi Hazánkos politikusnak és Ritter Imre német nemzetiségi képviselő támogató voksával – elfogadta az Országgyűlés kedden a mindössze előző nap benyújtott, majd néhány órás vita után szavazásra is bocsátott törvényjavaslatot, amely három ponton is alapvetően korlátozza a Magyar Orvosi Kamara (MOK) jogköreit, gyakorlatilag kiüresítve ezzel a szakmai szervezetet. Részletek itt:

 

A Pintér-féle törvény végszavazása – elfogadva

A módosításokkal egységes szerkezetben végszavazásra bocsátott, a kamara jogköreit érintő kormányzati törvénymódosító javaslatot is elfogadta az Országgyűlés, méghozzá az alábbi szavazati arányokkal:

122 igen

31 nem

0 tartózkodás.

Először az összegző módosítóról szavaznak – elfogadva

A képviselők először az összegző módosítóról szavaznak, amit a Törvényalkotási Bizottság nyújtott be, és javarészt nyelvhelyességi, helyesírási, egyértelműsítő változtatásokat tartalmaz. A szavazás eredménye:

120 igen

31 nem

0 tartózkodás

A kamarát megrendszabályozó törvényről szóló szavazással folytatódik az ülés

A szünet után 15 órakor folytatódik a parlament plenáris ülése, ahol az orvosi kamara jogköreit megnyirbáló, a kormányzat szerint a "betegellátás biztonsága érdekében", míg az ellenzék szerint a kamara ellehetetlenítése és a kormánnyal szembehelyezkedő más szakmai szervezetek megfélemlítése érdekében született Pintér Sándor–féle törvényjavaslatról szavaznak a képviselők. Ami a tényeket illeti, az előterjesztés három fontos változást vezetne be:

  • azonnali hatállyal megszűnik a kötelező orvosi kamarai tagság (csak az marad, aki úgy nyilatkozik),
  • a nem kamarai tagok is praktizálhatnak,
  • az etikai eljárások – a folyamatban lévőkkel együtt – pedig átkerülnek a MOK-tól az Egészségügyi Tudományos Tanácshoz.

 

Szünet 15 óráig

Szünet, majd 15 órától szavazással folytatódik az ülés

A Pintér-féle törvényjavaslat általános vitájának végén Dúró Dóra levezető elnök szünetet rendelt el egészen 15 óráig, amikor is folytatódik az ülés, és szavaznak erről, az orvosi kamara jogköreit érintő előterjesztésről. Azután két másik téma vitájába is belekezdenek a képviselők: a Madách Imre-emlékévről szólóba, és abba is, melyik ingatlanokat juttatnák a református egyháznak.

"Valamit jól csinálhatunk" – állapította meg az államtitkár

Valamit jól csinálhatunk, mert a tavalyi évhez képest 1400 orvossal és 1700 szakdolgozóval több dolgozik az egészségügyben – folytatta az államtitkár, mondván: a kormányzati intézkedések folytatásával ezek szerint még több orvos csábítható a rendszerbe.

Az államtitkár vigasztal: nem is olyan hosszúak a várólisták

Takács Péter egészségügyi államtitkár az előterjesztő kormányzat nevében zárja felszólalásával a vitát, és az ellenzék részéről sokszor említett hosszú várólistákra reagálva jelezte, nem is olyan hosszúak azok, mert példaként fel is sorolt pár műtéttípust mondván, van, ahol csak 70 vagy 131 napot kell átlagosan várni.

1 2 3 4 5 6
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!