Kritikus állapotban került kórházba a Magyarországon feltartóztatott ukrán pénzszállítók egyik kísérője, miután a helyi hatóságok kihallgatták – erről Andrij Pisnij, az Ukrán Nemzeti Bank elnöke beszélt a Bloombergnek.
A magyar hatóságok március 5-én állítottak meg két, Magyarországon áthaladó ukrán pénzszállítót, indokként a NAV pénzmosásgyanút emlegetett. Ám azt az adóhatóság elismerte, hogy az elfogott járművekkel Ausztriából tervezetten szállítottak Ukrajnába 40 millió dollárt, 35 millió eurót és kilenc kilogramm aranyat.
Arra eddig nem adtak magyarázatot, hogy miért merült fel a pénzmosás gyanúja. A gyanút gyengíti az is, hogy bár a szállítmányt kísérő hét ukrán férfit elfogták, az eljárás eredményét meg sem várva kiutasították őket Magyarországról. A NAV szerdán jelentette be, hogy visszaadja a két einstandolt ukrán pénzszállítót, de a pénzt és az aranyat nem.
https://hvg.hu/itthon/20260311_nav-einstand-ukran-penzszallito-ugyved
Mindez 2026-ban történt Európa közepén, egy EU-tagállamban, amelynek kormánya teljes mértékben figyelmen kívül hagyja az európai szabályokat, előírásokat és értékeket
– mondta Pisnij, „abszurdnak és illegálisnak” nevezve a történteket.
Korábban az ukrán külügyminisztérium arról számolt be, hogy az egyik, egészségügyi problémákkal küzdő ukrán férfi csak akkor kapott ellátást, amikor összeesett, előtte pedig olyan injekciót kapott, amely veszélyesen megemelte a vércukrát.
https://hvg.hu/itthon/20260309_ukrajna-penzszallito-kiserok-oschadbank-magyarorszag-hatosagok
Nyitókép: Az Oschad Banktól lefoglalt páncélozott járművek kiadása a a NAV Bünjelkezelő Központjában 2026. 03. 12-én - Ukrajna, ukrán pénzszállító Fotó: HVG / Reviczky Zsolt