Három nap múlva és ötödik alkalommal rendezik meg Budapesten a CPAC Hungary névre keresztelt konzervatív fórumot, de eddig sem hivatalos programot, sem sajtóregisztrációs lehetőséget nem tettek közzé a szervezők. Ez utóbbi mondjuk nem annyira meglepő, a független szerkesztőségeket az utóbbi években sem engedték be a dzsemborira. Igaz, 2024-ben a regisztráció elutasításához még érkezett indokolás, már ha annak lehet venni, hogy - pontosan idézzük a szervező Alapjogokért Központ akkori válaszát - „a CPAC egy NO WOKE ZÓNA”.
Tavaly a regisztrálni kívánó sajtó többségét már válaszra sem méltatták, és nagyon úgy tűnik, idén sem lesz ez máshogy. A HVG kedden érdeklődött az Alapjogokért Központ sajtóosztályán, hogy hol lehet regisztrálni és mi lesz a hivatalos program, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ. Úgy tudjuk, hasonlóan járt több külföldi lap tudósítója is, akik a magyar választási kampány miatt Budapesten vannak, és a CPAC-re is szerettek volna elmenni.
Meglepő, de a szombati rendezvény hivatalos honlapján sem a helyszín, sem pedig a program nincs még feltüntetve.
Azt is csak Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ vezetőjének Facebook-videójából lehetett megtudni, hogy az idei CPAC helyszíne az MTK Sportcsarnoka lesz.
Mint ahogy ő csepegteti a felszólaló vendégeket is, akikről eddig sokat nem lehetett tudni. Bár egy ideig rebesgették, hogy Donald Trump amerikai elnök részvételével támogatná meg a Fidesz kampányát, ez jelenleg teljesen valószínűtlennek tűnik. Mint ahogy az iráni háború miatt Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök sem tud személyesen Budapestre látogatni. A hirado.hu információi szerint a politikus ettől még videókapcsolaton keresztül felszólal az eseményen. (Cikkünk megjelenése után az erről szóló cikk elérhetetlenné vált a közmédia honlapján - a szerk.) Ennek ellenére egy Palesztinával szolidáris csoport tüntetést szervez ellene a Deák téren.
Egyelőre az sem világos, hogy az előző évekhez hasonlóan Orbán Viktor felszólal-e az eseményen. Az biztos, hogy a CPAC napjának délutánján a miniszterelnök országjárása keretében Miskolcon mond beszédet, de a két esemény nem feltétlenül zárja ki egymást.
Ott lesz az MTK csarnokban személyesen Martin Helme, a radikális jobboldali Észt Konzervatív Néppárt (EKRE) vezetője, Tom Van Grieken a függetlenségpárti Vlaams Belang flamand párt vezetője, Eva Vlaardingerbroek holland konzervatív politikai kommentátor, valamint két amerikai vendég: Dave Rubin politikai kommentátor és Russ Fulcher, Idaho republikánus kongresszusi képviselője.
Európai szövetségesek szempontjából a két „nagyágyú” Andrej Babis cseh kormányfő és Mateusz Morawiecki, volt lengyel miniszterelnök lesz. Utóbbinak budapesti látogatásán valószínűleg alkalma lesz arra is, hogy találkozzon a PiS két Magyarországra menekült és itt politikai menedékjogot kapott politikusával, az Alapjogokért Központban dolgozó Marcin Romanowskival és a 26 rendbeli bűncselekménnyel vádolt Zbigniew Ziobro volt igazságügyi miniszterrel.
Ha pedig a CPAC még így tudna felvonultatni annyi fontos vendéget, mint arra számítottak, a jövő héten egy másik hasonló eseményre is sor kerül. Budapesten rendezik meg az első Patrióta Nagygyűlést, ahol Orbán Viktor mellett beszédet mond többek között Marine Le Pen, a francia Nemzeti Tömörülés parlamenti frakcióvezetője, Matteo Salvini, Olaszország miniszterelnök-helyettese, Santiago Abascal, a spanyol Vox párt elnöke, Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt elnöke, valamint Geert Wilders, a Holland Szabadságpárt vezetője.
https://hvg.hu/360/20250611_Deutsche-Welle-Orban-kozep-europai-jobboldali-populista-halozat
Címpakép: Orbán Viktor beszédet mond a 2025-ös CPAC Hungary konferencián.