Nem sokkal azután, hogy Magyar Péter bejelentette, Lannert Judit oktatáskutatót jelöli a Tisza-kormány gyermek- és oktatásügyi miniszterének, Orbán Balázs, Orbán Viktor távozó miniszterelnök politikai igazgatója, a bukással végződött Fidesz-kampány kampányfőnöke a szakember facebookos profilképei alapján írt véleményt az alakuló kabinetről.
Az egyiken Lannert fotóján ukrán zászló, a másikon szivárványos keret, a harmadikon #freeSzFE felirat látható. Az elsőt 2022. február 24-én, Oroszország Ukrajna elleni inváziójának megindítása napján, a másodikat 2021. június 14-én, a Fidesz melegellenes javaslatai elleni tüntetésének napján, a harmadikat pedig 2020. október 28-án, a Színház- és Filmművészeti Egyetem átalakítása elleni tüntetések idején tette közzé.
Orbán Balázs felidézte: néhány napja írt arról, hogy „a Tisza Párthoz hasonló »szivárványkoalíciók« jellemzője továbbá, hogy a nyilvánosság tereit meghagyják a progresszív baloldal felségterületének”. Szerinte ebből következően
- felerősödik a médiában a baloldali, progresszív-liberális elem, nem ritkán külföldi támogatással és külföldi értelmezési keretek átvételével.
- a tágabb értelemben vett kultúra és az oktatás területe sem marad hosszabb távon centrista tér.
- e területek baloldalra delegálásával Magyarország ismét a mintakövetés útjára lép.
Szerinte mindezek miatt „olyan világ jön, amikor mindennél nagyobb szükség lesz a hagyományos értékeink és a józan ész melletti kiállásra”. Ők ezért fognak küzdeni – fűzte hozzá.
Lannert Judit néhány éve a HVG-nek adott interjút:
Lannert Judit oktatáskutató szerint nem visz előre az a számháború, hogy hány pedagógus hiányzik a rendszerből. Legalább ugyanilyen fontos kérdés az, hogy a rendszert jól alakították-e ki. A rövid válasz az, hogy nem, viszont nem mindenért Orbán Viktor a hibás. Lannert szerint a szülők jelentős része sem tudatos, a legfontosabb számukra az, hogy a gyerekük legyen valahol, amíg ők dolgoznak. Éppen ezért véli úgy a szakember, hogy nagyon sokáig lehet "fékezett habzással" működtetni az oktatást.