Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Továbbra is a milliárdosokat, elsősorban Simicska Lajos és Nyerges Zsolt, Csányi Sándor, illetve Leisztinger Tamás érdekeltségeit támogatjuk az agrártámogatásokkal.
A mezőgazdaságban a helyzet változatlan: az agrárpénzekkel továbbra is leginkább a milliárdosokat támogatjuk – írja a K-Monitor blogja. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) által nyilvánosságra hozott adatokból kiindulva a nagyvállalkozók cégcsoportjai egyaránt milliárdos nagyságrendben részesültek mezőgazdasági támogatásban.
A korrupciófigyelő oldal elemzése szerint ugyanakkor az élen kissé átrendeződött a rangsor a két évvel ezelőttihez képest, és 2013-ban a Nyerges–Simicska-érdekeltségek agrártámogatásának teljes összege megelőzte Csányi Sándor érdekeltségeinek támogatását.
A területalapú támogatás |
Az úgynevezett egységes területalapú támogatás az Európai Unió által finanszírozott agrártámogatás, amely a föld hasznosításától függetlenül igényelhető és a támogatás jogosultja a föld jogszerű használója. Az uniós közvetlen egységes területalapú támogatás forrása az adott támogatási évre az EU Bizottsága által rendeletben meghatározott összeg. Tavaly a támogatás összege hektáronként megközelítette a hetvenezer forintot. Emellett vannak kiegészítő támogatások is, például termeléshez kötött növénytermesztési kiegészítő támogatások. |
A nagy nyertesek
A blog elemzése szerint az előző évekhez hasonlóan tavaly is a Mezort-, a Bonafarm- és a Forrás-csoport (azaz Simicska Lajos és Nyerges Zsolt, Csányi Sándor és Leisztinger Tamás érdekeltségei) taroltak a területalapú támogatások kiosztásánál. Az egyéb jogcímeken kapott támogatásokkal együtt 2013-ban Simicskáék érdekeltségeinek támogatása megközelítette az 5,2 milliárd forintot, amellyel maguk mögé utasították a mezőnyt.
Simicska Lajos és Nyerges Zsolt érdekeltségei ezen belül 1,6 milliárd forint területalapú támogatást kaptak tavaly. Csányi Sándor érdekeltségei 1,4 milliárd forint területalapú támogatást kaptak, az összes agrártámogatásuk megközelítette az 5 milliárdot. Leisztinger Tamás érdekeltségei 1,6 milliárd forint területalapú támogatást kaptak, az összes agrártámogatásuk 3,1 milliárd forint volt.
Kisebb nagyságrendű összeggel, a K-Monitor a támogatottak között talált több Orbán Viktorhoz közeli személyt is, akik a botrányos NFA földbérleti pályázaton is a nyertesek között voltak. Például Flier Jánost és rokonait, Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester rokonait és cégét, valamint a miniszterelnök vejének testvérét is.
A nagybirtokosokat támogatjuk
A K-Monitor bejegyzése szerint nem az egyes érdekcsoportok kivételezett helyzete az egyetlen probléma. A számok azt mutatják, hogy a támogatási rendszer továbbra is a nagybirtokokat részesíti előnyben: a felső tíz százalék részesedése a mezőgazdasági támogatásokból kiemelkedően nagy, több mint 70 százalékos. Ez forintosítva azt jelenti, hogy a tavaly kiosztott 308 milliárd forintból több mint 228 milliárd forint jutott a gazdaságok felső tíz százalékának. Az alattuk lévő 10 százalék már csak 32 milliárdot kapott, a többi gazdaság még kevesebbet.
A támogatottak között jelentős az állami tulajdon is, ami többnyire a nemzeti parkokat jelenti. A legnagyobb arányban ugyanakkor továbbra is olyan vállalatok találhatóak top 30 támogatott között, amelyek vagy cégeken keresztül, vagy közvetlenül néhány nagygazdához, befektetőhöz köthetőek.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Büszkén hirdeti magát Budapest legelőkelőbb éttermei közt a Nobu, az étterem alapvetés a világsztárok között is. Most betekintést kaptunk arról, hogy az alapító Nobuyuki Matsuhisa szellemében hogyan készül náluk a japán konyha egyik legegyszerűbb, mégis legelőkelőbb fogása, a szasimi.
Ruszin-Szendi Romulusz korrupciógyanús ügyeinek felelőséről is kérdeztünk a hadügyminisztert.