Kiheréli a magyar vállalkozásokat a nyelvtudás hiánya

Miközben a technológiának köszönhetően egyre könnyebb kilépni a nemzetközi piacokra, addig a legtöbb magyar vállalkozás 25 éve nem képes átlépni a nyelvi korlátokon.

  • hvg.hu hvg.hu
Kiheréli a magyar vállalkozásokat a nyelvtudás hiánya

Bár rengeteg olyan munkahely van Magyarországon, ahol semmiféle nyelvtudás nem szükségeltetik, a sikeres vállalkozói lét a globalizációnak köszönhetően mindinkább megkívánja a külföldi piacok felé való nyitást. Miközben a világpiacok egyre közelebb kerülnek, a konkurenciával szemben a nyelvtudás hiánya miatt lemaradni egyszerűen nem megengedhető. Mára elengedhetetlenné vált, hogy egy cégvezető és az alkalmazottai legalább egy idegen nyelvet beszéljenek. Az Eurobarometer tavaly ősszel napvilágot látott felmérése szerint a magyarok alig 35 százaléka beszél valamilyen idegen nyelven, amivel az európai országok között a legutolsó helyen áll.

Hiába vált technológiai értelemben nagyon egyszerűvé külföldön üzletet kötni, ha a felek nem találnak közös nyelvet. Hatalmas előny, hogy biztos nyelvtudással óriási piacokat lehet meghódítani, vagy legyen szó csak a termelés kihelyezéséről vagy az értékesítés egy részének külföldre költöztetéséről, partnercég kereséséről, rendkívül hasznos a nyelvtudás. Sokszor még az ország határain belül is jól jön, ha egy érdeklődő külföldi delegációnak kell bemutatni a cége termékét.

Egy sikeres vállalkozónak ugyanakkor nem elég tapasztaltnak lennie az üzlet világában és behatóan ismernie az iparágat, amiben tevékenykedik. Kiváló szociális készségekkel is rendelkeznie kell, hogy megnyíljanak előtte az ajtók, melyek potenciális ügyfeleket, üzleteket és lehetőségeket rejtenek. Egy idegen nyelv tudása segít a külföldi kultúra, piacok és szokások megértésében, így nagyobb rálátást kaphat tárgyalópartnere gondolkodásmódjára.

Via

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek