Nagy csinnadrattával indították el, idő előtt, teljes csendben múlt ki Elon Musk hivatala

A DOGE funkciói közül többet egy másik testület vett át, Musk egyik kegyeltjét pedig egy új, kormányzati weboldalak dizájnját frissítő csoport élére ejtőernyőztették.

  • HVG

Az amerikai kormány nyolc hónappal a megbízási idejének lejárta előtt, teljes csendben feloszlatta a DOGE-t, azaz a Kormányzati Hatékonyság Hivatalt (Department of Government Efficiency), írja a Reuters.

A hírügynökségnek a szövetségi Személyi Ügyek Irodája (Office of Personnel Management – OPM) igazgatója, Scott Kupor erősítette meg a fejleményt, a DOGE-ra vonatkozó kérdésre egyszerűen azt válaszolta, hogy „az nem létezik”. Ez már nem egy „központi entitás” – tette még hozzá.

A januárban létrehozott, a kormányzati kiadások csökkentésével megbízott hivatal Trump második ciklusának első hónapjaiban drámai lépéseket tett – kritikusai szerint ész nélkül tört-zúzott –, hogy gyorsan lecsökkentse a szövetségi hivatalok dolgozóinak létszámát, megnyirbálja a költségvetésüket, vagy munkájukat Trump prioritásaihoz igazítsa. Az OPM, a szövetségi kormány humánerőforrás-hivatala azóta átvette a DOGE számos funkcióját.

Ez kínos: bárki átírhatja Elon Musk erőminisztériumának weboldalát, szakemberek szerint fércmunka az egész

Néhány nap alatt rakták össze azt a honlapot, ami az ígéret szerint az amerikai kormányzat költségcsökkentését segítene nyomon követni. A gond csak az, hogy minimális jártassággal bárki azt csinál vele, amit akar.

Trump egy augusztusi rendelettel egy új testületet is létrehozott, a National Design Studiót, azzal a megbízással, hogy szépítse meg a kormányzati weboldalakat. A csoport munkájában legalább két prominens korábbi DOGE-alkalmazott is részt vesz. Egyikük Joe Gebbia, aki a csoportot vezeti – ő az Airbnb társalapítója –, másikuk Edward Coristine, akinek a DOGE indulásakor a „Nagy Golyók” beceneve miatt járt 15 perc hírnév.

Ahogy a DOGE-t megszüntették, az éles ellentétben áll a létrehozásának módjával – amikor elindult, az egész amerikai kormány azon dolgozott, hogy minél nagyobb figyelmet kapjon a csapat. Trump is posztolt róla a közösségi médiában, és persze eredeti vezetője, Elon Musk is. Musk februárban a színpadon állva még egy láncfűrészt is a magasba emelt, mondván, az a bürokráciát lenyirbáló fűrész.

A világ leggazdagabb embere még május végén jelentette be, hogy távozik a DOGE éléről. Távozása annyiban nem volt váratlan, hogy megbízatása ideiglenes volt, épp akkor járt le.

Hozzászólások