A rasszista hiedelmek fiatal korban kiépülnek, és nehezen módosíthatók, egy brit kutatópáros azonban hatékonynak ígérkező módszert talált az előítéletes gondolkodás megváltoztatására.
Manos Tsakiris és Mel Slater a sajátjuktól eltérő bőrszínű, nemű, életkorú testekbe „helyezte” kísérlete résztvevőit.
A Trends in Cognitive Sciences című, az Egyesült Államokban megjelenő, nagy renoméjú tudományos szaklapban ismertetett eredményeik szerint az érzéki csalódással kialakított élménynek markáns hatása volt.
Csökkentek például a fekete testbe került fehérek tudattalan faji előítéletei, a gyerektestbe helyezett felnőttek pedig gyerekmódra kezdték feldolgozni a környezeti információkat.
Tsakiris szerint eredményeik új területeket nyitnak meg a személyes identitás kutatásában, és segíthetnek abban, hogyan érdemes a rasszizmust vagy a nemi diszkriminációt megközelíteni.
Egyes szociológus szakértők szerint az érzékenyítő programok, projektek meríthetnek e kutatásból, legyen szó faji vagy akár szexuális diszkriminációról.
Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben test és lélek kölcsönhatásával, pszichoszomatikával és az öngyógyítással foglalkozunk.
Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.