Önmegerősítés segítségével megóvhatjuk magunkat a stressz problémamegoldó képességre gyakorolt káros hatásaitól – mutatták ki a Carnegie Mellon Egyetemen.
David Creswell a PLoS ONE online folyóiratban közölt vizsgálatában diákokat kért meg, hogy rangsoroljanak különböző értékeket, mint a pénz, a család, a barátok, emellett felmérte, mennyire szenvednek krónikus stressztől.
A vizsgálati személyek véletlenül kiválasztott csoportjának ezután le kellett írnia, miért az az érték a legfontosabb, ami az első helyre került.
Végül mindenki kapott egy bonyolult, kreativitást igénylő problémamegoldási feladatot, amelyet időre kellett elvégeznie.
Az eredmények szerint a krónikus stressz alatt állók rosszabbul teljesítettek, de csak azok, akik nem végezték el előtte az önmegerősítő feladatot.
Kiderült viszont, hogy a saját értékekre fókuszáló rövidke gyakorlat hatékonyan ellensúlyozta a stressz teljesítményromboló hatását: az ebbe a csoportba tartozók ugyanolyan eredményt értek el, mint nem stresszelő társaik.
„Aki stresszes életet él, javíthat a teljesítményén, ha egy probléma megoldása előtt eltűnődik, mi a fontos számára. Egyszerű stratégia, amit bármikor elő tudunk szedni, ha nyomás alá kerülünk” – foglalta össze a tanulságokat Creswell.
Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben test és lélek kölcsönhatásával, pszichoszomatikával és az öngyógyítással foglalkozunk.
Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.