Ahogy várni lehetett, elmaradt az áttörés Trump és Putyin csúcstalálkozóján
Az orosz elnök, aki alig négy órát töltött az USA területén, már el is utazott Moszkvába.
Születendő gyermekként a bőrünkön keresztül érzékeljük először a külvilágot, így nem csoda, hogy egész életünkben az érintést keressük. A jelenlegi audiovizualitásra fókuszáló világban sem kell félnünk a tapintás háttérbe szorulásától: ez az érzékelésünk immár új értelmet nyer, hiszen már a táblagépünkkel is vezéreljük a digitális teret.
„Még alvás közben is folyamatosan üzemel a tapintásérzékelésünk, enélkül azt sem észlelnénk, hogy van-e rajtunk takaró. Napközben viszont a minket érő auditív és vizuális információdömping miatt mintha háttérbe szorulna ez a fajta érzékelés, hiszen a számítógéptől a laptopig tart az a környezetünk, amelyre támaszkodva gyűjtjük a mindennapi életünk legapróbb mozzanatait is meghatározó információkat nap mint nap – mondja dr. Buda Botond ideggyógyász. A szakember szerint azonban nem szabad elfelejteni, hogy a magzat elsőként a bőrén át fogadja be a külvilágot, így ez az érzékelés élete minden pillanatában meghatározó lesz.
„A gondolkodás fejlődésének egyik alappillére a tapintás, amely a bőrön keresztül érezhető minden ingerre értendő, így az nem korlátozódik csak a kézre. Csecsemőkorban a világ megismerésének is ez az első csatornája. Nemcsak a finommozgások fejlődését segíti, hanem általános fejlesztő hatással bír. Azonban a taktilis fejlődés hiánya a későbbiekben tanulási nehézségeket is okozhat” – figyelmeztet Hajdú Ágnes, a figyelemhiányos hiperaktív gyerekekkel foglalkozó ADHD Magyarországért Alapítvány elnöke. Azoknál az óvodásoknál, iskolásoknál azonban, akik komplexen használják az érzékelést – például nemcsak ecsettel, hanem ujjal is festenek –, a figyelemzavar kevésbé fordul elő. „Ezt az élményt adja vissza a táblagépek világa is, ahol a gyerekek megtapasztalhatják a kézzel alkotás lehetőségét. Ráadásul a figyelem fejlesztéséhez fontos, azonnali visszajelzést kapnak a képernyőn, hiszen amint megérintik azt, a monitoron máris történik valami, vagyis sikerélményhez juthatnak” – teszi hozzá Hajdú Ágnes.
Ahogy a szakember is említi, a tabletek egy új, érinthető virtuális világot testesítenek meg, mellyel egy napjainkban elfeledett érzékszervünket fedezhetjük fel újra. Ezáltal pedig ismét értelmet nyer a tapintás: a mindennapokban betöltött szerepe mellett az audiovizuális eszközzel új élmények válnak elérhetővé. „A tabletek érintése tekinthető akár a kézzel alkotás bárki számára hozzáférhető 21. századi lehetőségének is” – magyarázza dr. Buda Botond.
Az orosz elnök, aki alig négy órát töltött az USA területén, már el is utazott Moszkvába.
Az együttműködés fontosságát hangsúlyozta Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök is a pénteki alaszkai orosz-amerikai csúcs után tartott sajtótájékoztatón, ám részleteket egyikük sem árult el. Trump viszont már Vlagyimirnek hívja a „nagyszerű politikusnak” nevezett orosz vezetőt.
A szakemberek érdeklődve figyelték, miként viselkedik az amerikai és orosz elnök a tárgyalásuk előtt.