EMA: Biztonságosak az mRNS-vakcinák a várandósság alatt is

Nem okoznak szövődményeket sem az anyáknál, sem a csecsemőknél.

  • MTI MTI
EMA: Biztonságosak az mRNS-vakcinák a várandósság alatt is

Koronavírus-járvány

Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.

Biztonságosak a várandós nőknél is az mRNS-vakcinák – jelentette be kedden az Európai Gyógyszerügynökség (EMA). Az EMA azt írta: az mRNS-alapú vakcinák nem okoznak szövődményeket sem a várandós anyáknál, sem születendő gyermekeiknél, így biztonsággal alkalmazhatók a várandósság ideje alatt, valamint azoknál az anyáknál is, akik a közeljövőben szeretnének gyermeket vállalni.

Az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő, amszterdami székhelyű ügynökség közölte, hogy az mRNS-alapú vakcinával oltott több mint 65 ezer, terhessége különböző szakaszában lévő, várandós anya bevonásával végzett vizsgálatok egyike sem találta jelét a terhesség alatt kialakuló szövődmények, vagy a vetélések és a koraszülések kockázata megnövekedésének. A vizsgálatok azt mutatják, hogy az mRNS-vakcinák egyike sem gyakorol káros hatást a születendő csecsemőkre sem az oltást követően.

Az EMA kutatói megjegyezték, hogy a védőoltásoknak lehetnek mellékhatásai is, úgy, mint az injekció beadásának helyén fellépő fájdalom és duzzanat, a fáradtság, a fejfájás és a bőrpír megjelenése, az esetleges izomfájdalom és a hidegrázás. A hatások általában enyhék vagy mérsékeltek, és az oltást követő néhány napon belül javulnak.

Az mRNS-alapú vakcinák közé a Pfizer, valamint a Moderna oltóanyagát sorolják, azonban vizsgálják a várandósoknál a többi koronavírus elleni vakcina hatásait is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.


Szomoru Miklós: Mi sem vagyunk tökéletesek, ne akarjunk tökéletes kertet!

Szomoru Miklós: Mi sem vagyunk tökéletesek, ne akarjunk tökéletes kertet!

Fél évig 5-6 ember volt kíváncsi a kertészeti tanácsaira, ma már közel kétszázezres követő tábora van Szomoru Miklós „Egy kertész kertje Pilisszentkereszten” blogjának. A kertészmérnök szerint, aki brit mintára magánkert-látogatásokat is szervez, nem kell heti 8 óránál többet dolgozni azért, hogy bárkinek virágzó oázássá váljon a kertje. Erre a legjobb példa virágpompában úszó birodalma.