szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az orosz Kommerszant információi szerint április 1-jéig minden belpolitikai tisztviselőnek le kell cserélnie az iPhone-ját.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A Kommerszant című orosz lap szerint a Kreml felszólította a 2024-es orosz elnökválasztás előkészületeiben, egész pontosan Putyin újraválasztásán dolgozó tisztviselőket, hogy ne használjanak iPhone-t. A döntéshozók attól tartanak, hogy az eszközökön keresztül a nyugati hírszerzés kémkedhet utánuk – írta meg a Reuters. Az orosz választás 2024-ben lesz. A tiltás az orosz regionális belpolitikai tisztviselőket is érintheti – írja a The Moscow Times.

Szergej Kirijenko, az elnöki hivatal vezetőhelyettese arra szólította fel az érintetteket, hogy április 1-jéig cseréljék le telefonjukat. A Kommerszant ismeretlen forrásokra hivatkozva közölte a hírt.

A lapnak az egyik neve elhallgatását kérő résztvevő azt mondta, a telefont vagy ki kell dobnia, vagy oda kell adni a gyerekének, de használni nem használhatja tovább. Utóbbi valószínűleg nem lenne túl észszerű megoldás, tekintve, hogy ha a nyugati hírszerzéstől fél Moszkva, akkor a családtag eszközén keresztül is hozzáférhetnek a célszemélyhez.

A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov nem erősítette meg az orosz lap hírét, és az Apple sem reagált az értesülésre.

Miután Oroszország 2022 februárjában megtámadta Ukrajnát, az amerikai és a brit hírszerzés is azt mondta, tisztában voltak azzal, hogy Putyin támadni fog. Azt nem tudni, honnan szerezték az értesülést.

Azt sem tudni, hogy az oroszok milyen készülékre cserélik az iPhone-jukat, de az orosz–kínai találkozó után az sem kizárt, hogy a Huawei eszközeit kell választaniuk. A Huawei évek óta saját operációs rendszerét használja az eszközein, miután az Egyesült Államok tiltólistára tette a vállalatot – épp a kémkedéstől való félelem miatt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!