Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

Felfüggeszti a Huawei szinte összes androidos jogosultságát a Google, értesült a Reuters. A gyakorlatban ez azt jelentheti, hogy a kínai gyártó azonnali hatállyal elveszti a jogot nem csak az Android minden ezután következő verziójának kiadásához, de nem lesz elérhető a Huawei telefonokról például a Play áruház, a Gmail és a Google Térkép sem.

Össztűz alatt a Huawei
A Trump-adminisztráció előbb főellenséggé nevezte ki a Huaweit, majd a vállalat magabiztossága és felhasználói lelkesedés megtépázása után, úgy tűnik, kihátrál az amerikai vállalatok számára elrendelt embargóból. Kérdés, hogy a Huawei megbízik-e ezután az amerikai beszállítókban, vagy inkább saját lábakra próbál állni.
Friss cikkek a témában

Az Egyesült Államok kormánya régóta próbálja gyengíteni a Huaweit. Eddig leginkább azt szerették volna elérni, hogy az 5G-hálózatok javában zajló építéséből minél több országban – köztük Magyarországon is – zárják ki a kínai vállalatot. A Huawei által gyártott mobilkészülékekről eddig kevés szó esett – attól eltekintve, hogy hivatalosan nem forgalmazzák őket az USA-ban –, most viszont mégis úgy tűnik, ezen a fronton éri végzetesnek tűnő lövés a gyártót, mellyel a Reuters vasárnap este közölt értesülése szerint több fontos üzleti kapcsolatot is felfüggesztett a Google.

[Frissítés: az Android fejlesztői magyar idő szerint hétfő hajnalban tettek közzé egy bejegyzést a Twitteren, amiben pontosították a tiltás mibenlétét.]

Az ügyhöz közeli forrásra hivatkozó hírügynökség azt írja,

a Huawei azonnal elveszti a jogot az Android operációs rendszer minden ezután kiadott verziójának használatához, sőt a kisebb frissítéseket sem kaphatják meg a Huawei telefonjai. Szintén nem lesz elérhető a készülékekről a Play áruház, de még a Gmail, a Google Naptár és a Google Térkép sem.

A Huaweinek ugyan továbbra is joga lesz használni az operációs rendszer nyílt forráskódú részeit, ám ez ebben a formában inkább nem túl életképes lehetőséget jelent. Nem sokan vásárolnának olyan telefont, amelyen nincs rajta az Android "hivatalos" szoftverboltja, azaz nem lehet telepíteni rá alkalmazásokat a Play áruházból. (Jelenleg az androidos készülékekre kerülő tíz appból kilencet innen töltenek le a felhasználók.) Az sem túl életszerű, hogy valaki olyan mobilt szeretne, amelyikre nem teheti fel a Gmailt, a Google térképszolgáltatását vagy más alkalmazásait.

Richard Yu vezérigazgató a Huawei aktuális csúcstelefonja, a P30 Pro márciusi bemutatóján
Huawei

A Reuters szerint

a jelenleg forgalomban lévő készülékek tulajdonosait vélhetően nem érinti azonnal a változás, viszont az Android újabb főverziójának kiadása már hozzájuk sem juthat el.

A héten Donald Trump amerikai elnök szükségállapotot rendelt el annak érdekében, hogy "megvédje az amerikai informatikai hálózatokat a külföldi ellenségektől". Bár az elnöki határozatban nem neveznek meg egyes cégeket, a döntés egyértelműen a Huawei ellen szól.

Fel vannak készülve?

A Huawei nagyon szívesen dolgozik a Google platformjával okostelefonjain – fogalmazott Die Weltnek adott márciusi interjújában Richard Yu, a vállalat vezérigazgatója. De fel kellett készülniük arra az eshetőségre is, hogy ez nem mindig lesz így. Yu akkor azt mondta: ha bármikor is olyen helyzet áll elő, hogy az amerikai kormányzat ellehetetleníti az Android használatát, az

nem éri majd őket váratlanul, van B-tervük, már elkészítették a saját operációs rendszerüket.

Az ügyben még vasárnap éjjel kerestük a Huaweit. Leghamarabb hétfőre várható tájékoztatás az ügyben.

A Huawei-bojkottról szóló további cikkeinket itt érheti el.

Ha tudni szeretne a fejleményekről, a Huawei telefonok sorsáról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!