Videóra vették, ahogy elégnek a Starlink-műholdak a légkörben, és ennek az egésznek nem lesz jó vége

Naponta egy, de akár két Starlink-műhold is elég a Föld légkörében. A szám hamarosan akár ötre is nőhet, ha tovább bővül Elon Musk űrinternetes hálózata.

  • HVG

A SpaceX korábban számos kritikát kapott már a Starlink műholdjai kapcsán. Ezek középpontjában az állt, hogy a szerkezetek a látszólagos fényességük miatt gyakorlatilag tönkreteszik az éjszakai égbolt megfigyelését, és ezzel együtt az ezzel kapcsolatos tudományos kutatómunkát is. Ezt a problémát részben orvosolta a cég, most azonban egy újabb kritikával kell szembesülnie.

Jonathan McDowell, a Harvard–Smithsonian Asztrofizikai Központ tudósa nemrég arról beszélt az EarthSkynak, hogy átlagosan 1–2 Starlink-műhold elégését regisztrálta a Föld légkörében. Szerinte azonban ez a szám akár ötre is kibővülhet, ha a Starlink tovább bővízi a globális hálózatát.

Az elmúlt hetekben több olyan videó is felkerült a közösségi oldalakra, amelyek a Starlinkhez kapcsolódó műholdak égnek el a légkörben. Mindez felvetette azt a kérdést, hogy vajon mennyire jelentenek veszélyt ezek a szerkezetek.

AZ Intel (@azintel.bsky.social)

WATCH: Starlink debris seen over the skies of Sacramento County, California.

Prof. Sam Lawler (@sundogplanets.mastodon.social.ap.brid.gy)

Here’s the official Global Meteor Network camera video from Lucky Lake, Saskatchewan! This video is courtesy University of Western Ontario and Defence R&D Canada. I counted 13 pieces in the video, how many do we think made it to the ground and are sitting on canola stubble east of Saskatoon?

Jelenleg körülbelül 20 000 objektumot követnek nyomon a szakemberek a Föld körüli pályán. Ezek közül 12 000 működő műhold található, amelyekből 8500 tartozik a Starlink-hálózathoz. Ezen műholdak többségének élettartama körülbelül öt év, és úgy alakították ki őket, hogy a légkörbe belépve teljesen elégjenek, mielőtt elérik a felszínt.

Mindez azt mutatja, hogy a légkörbe belépő Starlink-műholdak miatt nem kell aggódni, ugyanakkor más objektumok egy-egy darabja képes elérni a felszínt. McDowell szerint ezek miatt aggasztó leginkább, hogy a vállalat műholdja egyre gyakrabban bukkannak fel az égen, mert előfordulhat, hogy minden tervezés és erőfeszítés ellenére nem semmisül meg a légkörben a készülék. És minél több ilyen kering a Föld körül, annál nagyobb az esély arra, hogy valami félremegy.

Roncsolják az ózonréteget a Starlink műholdjai

Amerikai kutatók szerint amikor egy műhold visszatér a Föld légkörébe, hogy ott elégve fejezze be pályafutását, olyan részecskéket hagy maga után, amelyek roncsolják az ózonréteget.

Emellett azt is vizsgálják, hogy az elégésük során milyen vegyi anyagok szabadulhatnak fel. Az olyanok, mint például az alumínium-oxid részecskék befolyásolhatják a felső légkör kémiai összetételét és hőmérsékletét. Bár az ezzel kapcsolatos kutatások még csak most zajlanak, az előzetes eredmények azt mutatják, a hatás jelentősebb lehet, mint korábban gondolták.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hozzászólások