szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók szerint amikor egy műhold visszatér a Föld légkörébe, hogy ott elégve fejezze be pályafutását, olyan részecskéket hagy maga után, amelyek roncsolják az ózonréteget.

Nem sokkal azután, hogy Elon Musk cége elkezdte pályára állítani a Starlink-műholdakat, amelyek internetet sugároznak a Földre, a csillagászok elkezdtek zúgolódni. Erre minden okuk meg is volt, kiderült ugyanis, hogy a műholdak rendkívüli módon bezavarnak a csillagok vizsgálatába, ami nemcsak a lelkes amatőrök, de a tudományos projektek számára is igen súlyos probléma. Ha megnézi ezt a képet, azt is azonnal megérti, hogy hogy miért.

A helyzetet orvosolandó a SpaceX 2022 augusztusában ígéretet tett arra, hogy a jövőben úgy építi majd meg a műholdjait, hogy azokat ne lehessen szabad szemmel látni, így ne zavarják az éjszakai égbolt megfigyelését. Most azonban egy újabb probléma is felmerült az eszközökkel kapcsolatban.

A Dél-Kaliforniai Egyetem kutatói azt állítják, a műholdak károsítják a Föld ózonrétegét. Ezt nem a működésük során teszik, hanem akkor, amikor végleg leállnak, és belépnek a bolygó légkörébe, hogy ott elégve semmisüljenek meg. A Geophysical Research Letters című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a problémát az alumínuim-oxid részecskék jelentik, amelyek az elégés során maradnak hátra. Ezek reakcióba lépnek az ózonréteggel, és roncsolják azt.

Rámértek a SpaceX internetet szóró műholdjaira – kiderült, hogy 68-ból 47 zavaró

Elektromágneses sugárzást bocsátanak ki magukból azok az internetszolgáltatást biztosító műholdak, melyeket a SpaceX telepített a világűrbe. A kutatók figyelmeztetnek: a Starlink-hálózat csak egy a várhatóan sok hasonló rendszer közül, így mielőbb lépni kellene a szabályozás ügyében.

A kutatók szerint 2016 és 2022 között nyolcszorosára nőtt a részecskék száma a légkörben, és úgy tűnik, ez a mennyiség folyamatosan növekszik az alacsony Föld körüli pályán keringő műholdak számának növekedésével. A Starlinknek több ezer aktív műholdja kering a bolygónk körül, de más cégek is hasonló mennyiségű eszközt küldenének oda.

A BGR szerint mindez oda vezet, hogy a sarki területeken tovább emelkedik majd a hőmérséklet, ami még kritikusabbá teszi a jégtáblák állapotát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!