A NASA december 9-én közölte, hogy elvesztette a kapcsolatot egy kulcsfontosságú marsi szondával, a MAVEN-nel. A szerkezet több mint egy évtizede vizsgálta a vörös bolygó légkörét, és fontos szerepe volt abban is, hogy a felszínen lévő roverek kommunikálni tudjanak a NASA-val.
Az amerikai űrügynökség küldetésirányító csapata azóta is próbálja helyreállítani a kapcsolatot, a MAVEN azonban úgy tűnik, nem reagál semmire.
A NASA azt közölte: utoljára december 4. óta nem érkezik telemetria a MAVEN-től, de a csapat december 6-án még meg tudott szerezni helyadatokat a szondáról. Ezek elemzéséből kiderült: a szerkezet forogni kezdett, és a pályája is módosukt. Ez nem sok jót jelent.
„A csapat folytatja a nyomkövetési adatok elemzését, hogy megállapítsák, milyen okok vezethettek a jelvesztéshez. Emellett a kapcsolat helyreállítására irányuló törekvések is folytatódnak” – írja a NASA.
A Gizmodo felidézi: a szondát 2013 novemberében indították el a vörös bolygóra, és 10 hónappal később marsi pályára is állt a szerkezet. Azóta a légkör elemzésével foglalatoskodott, pontosabban azzal, hogy az idők során mennyi tűnt el abból.
A szonda a felszíni küldetéseket is támogatta, mivel közvetítő szerepe volt az ott található eszközök, valamint az amerikai űrhivatal között. Szerencsére nem volt egyedül ezzel, és ez nem jelenti a küldetések végét.
Nem ez az első alkalom, hogy gond adótott a MAVEN-nel: 2022-ben szinte egész évben kommunikációs probléma volt a szerkezette, ezt azonban végül sikerült orvosolni.
Fontos azonban kiemelni, hogy annak idején csak egy évnyi működésre tervezték a szondát, és ezt már 11-szeresen túlszárnyalta. Ha sikerülne újra kapcsolatba lépni vele, az üzemanyagával akár az évtized végéig is tudna működni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.