Indul a NASA nagy mentőprogramja, a Swift űrteleszkóp élete a tét

A NASA június 27-én indíthatja útnak azt a szerkezetet, ami megmentheti a Swift űrteleszkópot attól, hogy elégjen a Föld légkörében.

  • HVG

Hamarosan beléphet a Föld légkörébe és ott megsemmisülhet a NASA Swift nevű űrteleszkópja. A szerkezetet még 2004. november 20-án indították útnak, az elmúlt 22 év során pedig a világegyetem legerősebb robbanásait, gammakitöréseket, valamint más eseményeket is vizsgálta. Ezek közé tartozik a 3I/ATLAS csillagközi üstökös is.

Az űrteleszkóp azért kezdett el letérni a pályájáról, mert a Föld külső légköre kitágult. Ez a naptevékenységnek köszönhető – a Nap aktivitásának csúcsa 2024 októberében volt –, ami felmelegíti a külső légkört, ami miatt az tágulni kezd. Bár ez nem olyan, amit az ember képes lenne belélegezni, ahhoz elegendő, hogy a műholdak és más űrszerkezetek légellenállását megnövelje.

Ez történt a Swifttel is, a NASA becslései szerint pedig 90 százalék az esély arra, hogy a műhold ez 2027 előtt visszazuhan a Földre. A szervezet azonban nem nyugszik bele ebbe.

Azt már korábban jelezte, hogy egyedülálló mentőakciót tervez indítani a Swift megmentésére, most pedig az is kiderült, hogy ez mikor indulhat útnak: június 27-én.

https://www.youtube.com/watch?v=ymp7dIUvpiI

A LINK néven emlegetett küldetésre a Katalyst Space Technologies nyerte el a szerződést még 2025 második felében. Ha az indítás sikeres, akkor az űrteleszkóp megmentése 3-4 héttel később következhet be, vagyis leghamarabb július 18-án. A cél, hogy az űreszköz segítségével módosítsa a NASA a Swift pályáját.

Ez a manőver nem egyik pillanatról a másikra fog megvalósulni, a tervek szerint ugyanis egy-másfél hónap lesz majd ennek az időtartama. Miután a LINK elvégezte a dolgát, leválik majd a Swiftről, hogy az tovább dolgozhasson.

Ahogy az IFLScience írja: nemcsak a küldetés merész, de az is, hogy ezt milyen rövid idő alatt akarja véghez vinni a NASA. A projekt a jóváhagyástól a startig kevesebb mint egy év alatt valósulhat meg.

A Swift február óta semmilyen tudományos munkát nem végzett, mivel a mérnökök a teleszkópot és a napelemeit olyan pozícióba állították, hogy a légellenállása minimális legyen. Ezzel időt nyert a NASA, hogy a LINK meg tudja menteni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hozzászólások