Tizennyolcezren kapnak amnesztiát Vietnamban

Több mint 18 ezer rabnak kegyelmeznek meg Vietnamban az ország függetlenségének 70. évfordulója alkalmából – közölték pénteken helyi tisztségviselők. Az amnesztiában részesülők között nincsenek olyanok, akiket nemzetbiztonság elleni bűncselekményekért ítéltek el.

  • MTI MTI
Tizennyolcezren kapnak amnesztiát Vietnamban

Giang Son, az elnöki hivatal helyettes vezetője egy sajtótájékoztatón azt mondta, hogy hétfőn kezdik meg 18 539 bebörtönzött személy szabadlábra helyezését a Truong Tan Sang elnök által aláírt rendeletek értelmében. "Az amnesztia a könyörületesség hazai hagyományának megnyilvánulása" – fogalmazott.

Ha Kim Ngoc külügyminiszter-helyettes tájékoztatása szerint 34 külföldit, közöttük 16 kínai, hat malajziai, hat laoszi és két ausztrál állampolgárt is szabadon engednek.

Az amnesztiában részesülők közül 837 embert korrupcióért, 2188-at gyilkosságért és 1449-et kábítószerrel kapcsolatos bűncselekményekért ítéltek el.

Több nemzetközi jogvédő csoport, valamint az amerikai és néhány másik nyugati kormány korábban felszólította a hanoi hatóságokat, hogy engedjék szabadon azokat, akiket azért börtönöztek be, mert békésen elmondták véleményüket. Vietnamnak erre az volt a válasza, hogy kizárólag a törvények megsértőit zárják rács mögé.

Amerikai tisztségviselők szerint bár Vietnam kommunista kormánya az utóbbi időben mérsékeltebben lép fel a másként gondolkodók ellen, közülük továbbra is több mint 100-an vannak rács mögött.

A vietnami kormány adatai szerint 2009 óta több mint 63 ezer rabnak rövidült le a büntetése az elnöki kegyelemnek köszönhetően.

A francia gyarmati uralom alatt álló délkelet-ázsiai ország északi része 1945. szeptember 2-án kikiáltotta ki függetlenségét, majd négy évvel később, 1949. március 8-án a déli országrész is függetlenné vált. Franciaország 1954. július 21-én írta alá a genfi Indokína-szerződést, amelyben elismerte Vietnam szuverenitását. Az ország 1976-ban egyesült újra és vette fel a Vietnami Szocialista Köztársaság nevet.