Ukrajna listát adott Magyarországnak, a kormány cáfolja, hogy gáncsolná az EU-szankciókat - percről percre az orosz-ukrán konfliktusról
Utolsó frissítés:
Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfő este bejelentette: Moszkva elismeri az önkényesen kikiáltott Donyecki, illetve Luhanszki Népköztársaságot, az orosz fegyveres erőket pedig felhatalmazta, hogy biztosítsák bennük a „békefenntartást”. A Nyugat elítélte a lépést és szankciók bevezetéséről tárgyal, amit Ukrajna is szorgalmaz. Budapesten összeült a nemzetbiztonsági kabinet a krízis miatt. Kövesse velünk az orosz-ukrán krízis fordulatait percről percre!
Most érkezett
Navalnij: Putyin és a „szenilis tolvajok” fenyegetik Oroszországot, nem Ukrajna vagy a Nyugat
Az orosz ellenzéki szerint a helyzet olyan, mint amikor a Szovjetunió megtámadta 1979-ben Afganisztánt.
- Németország leállítja az Északi Áramlat 2 gázvezeték elindítását.
- Az amerikai elnök rendeletben tiltotta meg gazdasági tevékenység folytatását a szakadár régiókkal.
- Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közölte: fontolgatják a diplomáciai kapcsolatok megszakítását Moszkvával.
- Nyolcéves csúcsra lökte az olajárakat az ukrán válság, a tőzsdéket is kiütötte az orosz lépés.
- Az uniós külügyminiszterek kedd délután tárgyalnak a szankciókról.
- Magyarország nyíltan még nem ítélte el Moszkva döntését. Orbán és Szijjártó hangsúlyozza: Magyarország a közös uniós álláspont részese.
- Peking önmérsékletet kér mindenkitől.
- Szemtanúk szerint hétfő este nagy létszámú hadoszlop indult el a Moszkva által támogatott szakadárok ellenőrzése alatti Donyeck városából a Donyec-medencei frontvonal felé.
Percről percre
Orosz bankok és befolyásos személyek ellen rendelt el szankciókat a brit kormány
Öt orosz bank és három befolyásos, vagyonos magánszemély ellen rendelt el vagyonbefagyasztást is tartalmazó szankciókat kedden a brit kormány, válaszul arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök előző nap hivatalosan elismerte a délkelet-ukrajnai szakadár területek önállóságát – írja az MTI.
A szankciós listán a Rosszija Bank, az ISZ Bank (Ipari Takarékbank), a General Bank, a Promszvjazbank és a Fekete-tengeri Fejlesztési Bank szerepel.
A brit kormány emellett személyi szankciókat léptetett érvénybe Gennagyij Tyimcsenko, valamint Borisz Rotenberg és Igor Rotenberg nagyvállalkozókkal szemben. London befagyasztja a szankciós listán szereplők Nagy-Britanniában tartott vagyoneszközeit, a büntetőintézkedésekkel sújtott személyek nem utazhatnak be az országba, emellett a brit kormány megtiltja, hogy brit állampolgárok és vállalatok bármilyen üzleti kapcsolatra lépjenek velük.
A kijevi amerikai nagykövetség páros lábbal szállt bele Oroszországba
Hétfő este Vlagyimir Putyin arról beszélt, hogy „Ukrajnát Oroszország hozta létre”. Az elnök Lenint is bírálta, akit Ukrajna építészének nevezett, amivel szerinte „hátrányos helyzetbe hozta” Oroszországot. „Oroszországot meglopták, amikor összeomlott a Szovjetunió” – jelentette ki Putyin. Az orosz elnök még korábban „geopolitikai katasztrófának” nevezte a blokk összeomlását, hozzátéve, hogy Ukrajna "ősi orosz föld".
Erre válaszolt először Vitalij Klicsko kijevi polgármester, aki szerint városa már akkor hatalmas település volt, amikor Moszkva még csak egy mocsár.
Sokáig a kijevi amerikai nagykövetség reakciójára sem kellett várni, amihez sok kommentet nem érdemes tenni:
Putyin: Oroszország elkötelezett a zavartalan energiaáramlás mellett
Az orosz elnök a Gázexportáló Országok Fórumán arról is beszélt, hogy a globális közösségnek az volna az érdeke, ha az energiaszállítást nem nehezítenék szankciók és korlátozások.
A volt orosz elnök belengetett egy olyan gázárat, ami biztosan fájni fog Európának
Üdvözöljük a szép új világban – írta Medvegyev.
Benkő Tibor: Minden lehetőségre fel kell készülni, akár katonákat is át kell vezényelni a keleti országrészbe
"Magyarországon az embereknek nem kell félniük, de körültekintőnek kell lenni, a Magyar Honvédségnek minden eshetőségre fel kell készülnie" – mondta a honvédelmi miniszter.
Vitalij Klicsko: Kijev már akkor hatalmas város volt, amikor Moszkva még csak egy mocsár
Az ukrán politikus szerint Ukrajna kiválasztotta, hogy milyen úton akar haladni, és az nem az Orosz Birodalomba vezet.
Körvonalazódik az uniós szankciós lista, a hírek szerint Orbánék egyedüliként még nem bólintottak rá
Délután négy órakor találkoznak az uniós külügyminiszterek Párizsban, hogy rendkívüli, informális ülésen hozzanak politikai döntést az Oroszországgal, egyes személyekkel és entitásokkal szembeni szankciókról. Magyarország – egyedüliként – egyelőre vonakodik.
Orbán telefonon beszélt az ukrán elnökkel, és közölte: Magyarország aggódik
Magyarország "a koordinált európai válaszcselekvés részeseként támogatni fogja a helyzet rendezésére irányuló közös uniós erőfeszítéseket".
Márki-Zay arra kéri Orbánt, hogy határozottabban határolódjon el Putyin agressziójától
Az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje szerint Orbán Viktor egy EU-s nyilatkozat mögé bújik. Arra is felszólította Orbánt, hogy a nemzetbiztonsági kabinet keddi ülésén fogadjanak el egy olyan határozatot, ami elítéli Putyin elnök agresszióját, emellett álljon ki Ukrajna területi épsége, a NATO és a nyugati szövetségeseink mellett.