szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Délután négy órakor találkoznak az uniós külügyminiszterek Párizsban, hogy rendkívüli, informális ülésen hozzanak politikai döntést az Oroszországgal, egyes személyekkel és entitásokkal szembeni szankciókról. Magyarország – egyedüliként – egyelőre vonakodik.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A büntetőintézkedések pontos listája még nem ismert, azonban az Európai Tanács és az Európai Bizottság elnökei közös közleményben hozták nyilvánosságra, hogy milyen tartalmú intézkedéseket tartalmaz a javaslat. A délután egy óra után nem sokkal kiadott állásfoglalásban Charles Michel és Ursula von der Leyen leszögezi, az Unió továbbra is teljes szolidaritást vállal Ukrajnával, és egységesen támogatja szuverenitását és területi integritását.

A szankciós csomag a következő elemeket tartalmazza:

  • szankcionálni azokat, akik részt vettek a szakadár régiók elismeréséről szóló jogellenes döntésben,
  • szankcionálni azokat a bankokat, amelyek orosz katonai és egyéb műveleteket finanszíroznak ezeken a területeken,
  • megcélozni az orosz állam és kormány azon képességét, hogy hozzáférjenek az EU tőke- és pénzügyi piacaihoz és szolgáltatásaihoz,
  • valamint a két szakadár régióból az EU-ba irányuló és az EU-ból induló kereskedelem megcélzása annak biztosítása érdekében, hogy a felelősök egyértelműen érezzék illegális és agresszív cselekedeteik gazdasági következményeit.

Sajtóinformációk szerint első körben kedden délután arra lehet számítani, hogy az orosz Duma azon 351 képviselőjét, akik megszavazták a szakadár régiók elismerését, vagyonbefagyasztással és beutazási tilalommal sújtják majd. Hasonlóan azon 11 orosz katonai parancsnokhoz, akik a bevonulást irányították. Ezen túl a kelet-ukrajnai szeparatista régióhoz kötődő három bank pénzeszközeit is befagyasztják és megtiltják az orosz kormánynak és a központi banknak nyújtott hitelezést. És nyugati bankok nem nyújthatnak támogatást az orosz államadósság finanszírozásához sem. Ugyancsak számítani lehet a jelenleg Krímmel szemben alkalmazott kereskedelmi tilalmak kiterjesztésére erre a két régióra.

Kedden délelőtt a tagállamok EU-hoz akkreditált nagykövetei is megtárgyalták a büntetőintézkedéseket. Bár Orbán Viktor, majd Szijjártó Péter is azt mondta, hogy Magyarország osztja az uniós álláspontot ebben a kérdésben, a The Guardian diplomáciai forrásokból származó értesülései szerint a magyar nagykövet mégis időt kért és azt mondta, hogy konzultálnia kell a fővárosával. Valamint hangoztatta azt is, hogy Magyarország továbbra is a tárgyalásos megoldást részesítené előnyben. Valamennyi tagállam jóváhagyta a szankciós listát, a magyar vonakodás miatt azonban ez még mindig nyitott a kérdés, mivel ezekhez a döntésekhez egyhangúság kell.


Frissítés

Jó pár órába telt, de végül Kovács Zoltán kormányszóvivő kiírta a Twitter-oldalára, hogy mindez nem igaz, a magyar kormány, ahogy korábban Orbán Viktor is bejelentette, osztani fogja a közös uniós álláspontot.

Kovács Zoltán bejegyzése alapján Magyarország nem fogja megvétózni az EU-s orosz szankciókat

Korábban több diplomata is ennek a félelmének adott hangot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!