Putyin szerint nő a nukleáris háború veszélye, heves harcok zajlanak Bahmutnál – a háború hírei
percről percre

Putyin szerint nő a nukleáris háború veszélye, heves harcok zajlanak Bahmutnál – a háború hírei

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Oroszország ukrajnai inváziója 288 napja tart. Kövesse velünk a legfontosabb háborús híreket!

Most érkezett

Kreml: Oroszországnak még "fel kell szabadítania" Kelet- és Dél-Ukrajnát

A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov újságíróknak csütöertökön arról beszélt, hogy az Orosz Föderáció számos új régiójában vannak "megszállt területek, amelyeket fel kell még szabadítani".

Kreml: Oroszországnak még "fel kell szabadítania" Kelet- és Dél-Ukrajnát

Oroszország továbbra is azon van, hogy elfoglalja Ukrajna azon részeit, amelyeket Vlagyimir Putyin elnök sajátjának vall - erről beszélt a Kreml szóvivője.


 

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

Újabb áramszünetekkel szembesülnek az ukránok

Újabb vészhelyzeti áramszüneteket vezettek be Ukrajnában, ahol az orosz támadások nyomán jelentős károkat szenvedett az energetikai infrastruktúra.

Az oroszok hétfőn újra energetikai létesítményeket vettek célba Ukrajna-szerte. A támadásokat éppen akkor fokozták, amikor a tél beállta miatt a megtámadott országban egyébként is fokozódna az energiafelhasználás.

Az ukrán áramhálózatot üzemeltető Ukrenerho azt közölte, hogy helyi idő szerint 11 órától jelentősen csökken a felhasználható áram mennyisége, miután újabb rakétatámadások értek erőműveket és a nagyfeszültségű hálózatot.

A helyreállítási munkákat és általában az üzemeltetést nehezítik az időjárási körülmények: a nyugati régiókban fagypont alatt alakul a hőmérséklet, eső, havazás és erős szél is tapasztalható. A helyzet mégis keleten a legrosszabb, ahol a leghevesebb harcok zajlanak.

Az ENSZ válaszokat követel Oroszországtól a civil áldozatok miatt

Linda Thomas-Greenfield, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete felszólította Oroszországot, hogy feleljen az ukrajnai erői által elkövetett "atrocitásokért". A diplomata az ENSZ emberi jogi hivatalának friss jelentésére reagált, amely szerint az orosz erők legalább 441 civilt öltek meg a háború első heteiben.

Az Emberi Jogi Főbiztos Hivatala (OHCHR) három régió több tucatnyi városában dokumentált kivégzéseket és támadásokat, és figyelmeztetett, hogy az áldozatok tényleges száma Kijev, Csernyihiv és Szumi régióban valószínűleg sokkal magasabb. A jelentésben dokumentált holttestek közül sok olyan jelet viselt, amely arra utal, hogy az áldozatokat szándékosan ölték meg. Moszkva tagadta, hogy civilek halálát okozta volna.

 

A Máramarosi-havasokon át szökött Romániába négy ukrán állampolgár, egyikük halálra fagyott

A Máramarosi-havasokon át szökött Romániába négy ukrán állampolgár, a mostoha időjárási viszonyok miatt egyikük halálra fagyott – közölte a máramarosszigeti határrendészet jelentésére hivatkozva az Agerpres hírügynökség.

A három 30 és 32 év közötti férfiből és egy nőből álló csoport szerdán reggel szökött át Romániába, de eltévedtek a hegyekben, ahol az elmúlt napokban jelentős mennyiségű hó hullott. Szerda este a hegyimentőket riasztották, hogy induljanak a megkeresésükre. A határrendészet és a hegyimentők közös csapatai csütörtök hajnalban találták meg őket, egyiküket a kihűlés állapotában.

Az eltévedt ukrán állampolgárokat nem messze az államhatártól, 1400 méteres magasságban, egy nehezen megközelíthető helyen találták meg. Amint Dan Benga, a hegyimentő csapat vezetője közölte, a kihűlt embert megpróbálták újraéleszteni, de kísérleteik eredménytelenek maradtak. Három társa kórházba került Romániában.

Moszkva üzent: Csak addig fogja vissza magát, amíg Washington is így tesz

Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettese kijelentette, hogy Moszkva betartja a közepes hatótávolságú nukleáris erők európai telepítésére vonatkozó moratóriumát mindaddig, amíg az Egyesült Államok nem telepít ilyen fegyvereket Európába vagy Ázsiába. Rjabkov a Reuters szerint a Rosszija 24 hírcsatornának úgy nyilatkozott:

A moratórium továbbra is érvényben van, de ha az Egyesült Államok ilyen fegyvereket telepít európai vagy ázsiai területre, akkor a mi megközelítésünk nem maradhat változatlan."

 

Szergej Rjabkov

Észtország is megszüntette az orosz Dozsgy televízió adását

Lettország és Litvánia után december 8-tól Észtország is megszüntette az orosz ellenzéki Dozsgy televízió adását – írja az MTI. Vagyis a balti országokban már nem elérhető az Oroszországban "idegen ügynöknek" minősített tévécsatorna adása. A Dozsgy az Ukrajna elleni, február végi orosz támadást követően Lettországba települt át, hogy "független információkat szolgáltasson, és szembeszálljon a Kreml propagandájával".

Ehhez képest egy alkalommal Alekszej Korosztyelev műsorvezető – aki azóta már nem dolgozik a csatornánál – azzal a felhívással fordult a nézőkhöz, hogy lássák el "különböző felszerelésekkel és alapvető kényelmi cikkekkel az (ukrajnai) frontvonalon lévő orosz katonákat". Később pedig a tízezer euró pénzbüntetést kapott a csatorna, mert azt orosz fegyveres erőket "a mi hadseregünknek" nevezte.

Az orosz kultúra bojkottjára szólít fel Ukrajna

„Oroszország nemcsak fizikailag támadja Ukrajnát, hanem a kultúránkat és az emlékezetünket is megpróbálja elpusztítani” – írja a Guardianben megjelent véleménycikkében Olekszandr Tkacsenko, Ukrajna kulturális minisztere. Emlékeztet arra, hogy az oroszok a megszállt területeken felszámolták az ukrán könyvtárakat, megsemmisítették az ukrán múzeumokat, és lényegében eltörölték az „Ukrajna” szót.

 

Az orosz kultúra bojkottjára szólít fel Ukrajna - a háború végéig

Az ukrán kulturális miniszter szerint nem Csajkovszkij eltörléséről van szó, hanem arról, hogy véget kell vetni a háborúnak, és ehhez a gazdasági és politikai szankciók mellett kulturális bojkottra is szükség van.

Merkel elismerte, hogy követett el hibákat a védelmi politikájában

A Die Zeit nevű német lapnak adott interjút Angela Merkel, amelyben többek közt néhány védelmi politikával kapcsolatos korábbi döntését is kritikával illette. A volt kancellár az interjúban, amelyet a Politico szemlézett, azt nyilatkozta, hogy a NATO-nak tett vállalás ellenére nem volt lehetséges, hogy Németország a GDP-je 2 százalékát fegyverkezésre fordítsa. Azt ugyanakkor elismerte, hogy

nem tettek eleget a védelmi kiadások megnövelése révén az elrettentésért és nem reagáltak elég hamar Oroszország agresszivitására.

Merkel elismerte, hogy követett el hibákat a védelmi politikájában

A volt német kancellár az orosz energiafüggésről és a háború lehetséges befejezéséről is beszélt.

Nézze meg Földes András ukrajnai filmjét!

A félelem légköre mérgezi a felszabadulás örömét, tapasztaltuk az éppen csak felszabadított Kelet-Ukrajnában. Vajon joggal börtönözték be a fiatal anya rendőr férjét? Miben hasonlít a magyar kormány és az ukrán oroszbarátok véleménye? Az orosz fennhatóság olyan nyomokat hagyott, ami miatt az emberek egymás ellen fordulnak, mondták el a helyiek.

Zelenszkij szerint heves harcok dúlnak Bahmutnál

Szerda este Volodimir Zelenszkij ukrán elnök arról adott jelentést, hogy a donyecki Bahmutnál továbbra is heves harcok zajlanak. „Minden méter számít” – közölte.

Az elnök arról is beszélt, hogy az oroszok „brutális, teljesen szándékos csapást” mértek az ugyancsak a donyecki régióban fekvő Kurahovéra is, amely tíz ember életét követelte.

1 2 3
Hozzászólások