Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov újságíróknak csütörtökön arról beszélt, hogy az Orosz Föderáció számos új régiójában vannak „megszállt területek, amelyeket fel kell még szabadítani".
Azt a négy ukrajnai régiót – Herszon, Zaporizzsja, Donyeck és Luhanszk – említette, amelyeket Oroszország annektált, majd egy álnépszavazással is igyekezett ezt megerősíteni. Moszkva azonban nem rendelkezik teljes ellenőrzéssel a négy körzet egyike felett sem.
Peszkov arra a kérdésre, hogy Oroszország tervez-e további területeket bekebelezni a négy régión túl, azt válaszolta: „Erről szó sincs. Legalábbis erre vonatkozó nyilatkozatok nem hangzottak el. De mindazonáltal sok munka áll még előttünk a területek felszabadításával".
A szóvivő szerint Putyin orosz elnök nemrég nem további területek megszerzéséről beszélt, hanem azoknak a „felszabadításáról", amelyeket az ukrán hadsereg „megszállt" – vagyis az Oroszország által elcsatolt területek Ukrajna által visszafoglalt részeiről.
Az ukrajnai háború eseményeit percről percre hírfolyamunkban követheti:
Putyin szerint nő a nukleáris háború veszélye, heves harcok zajlanak Bahmutnál - a háború hírei
Oroszország ukrajnai inváziója 288 napja tart. Kövesse velünk a legfontosabb háborús híreket!