Macron szerint senki nem nyert a vasárnapi választáson, széles körű koalícióra szólítja fel a pártokat
A francia elnök pártja a második lett.
MTI
„Egyetlen politikai erő sem szerzett kellő többséget, és a választásokból kikerült tömbök vagy koalíciók mind kisebbségben vannak” – írta Emmanuel Macron francia elnök a helyi sajtóban szerdán közzétett levelében, miközben ő maga Washingtonban tartózkodik a NATO-csúcstalálkozón. Az államfő ezért arra szólított fel „minden olyan politikai erőt, amely azonosul a köztársasági intézményekkel, a jogállamisággal, a parlamentarizmussal, az európai orientációval és a francia függetlenség védelmével, hogy kezdjenek őszinte és lojális párbeszédet egy szilárd, szükségszerűen plurális többség megteremtése érdekében, az ország számára”.
A köztársasági elnök most először szólalt meg a parlamenti választások vasárnap rendezett második fordulója óta, amelyet a június 9-i EP-választásokon a pártja által elszenvedett vereségre hivatkozva írt ki, és amelyet szerinte „senki nem nyert meg”.
A legtöbb szavazatot a baloldali és zöld pártokból álló választási szövetség, az Új Népfront szerezte meg, őket követte Macron pártja, az Együtt, a harmadik helyre pedig az Orbán Viktor szövetségeséhez, Marine Le Penhez köthető Nemzeti Tömörülés futott be.
A francia választások eredményével közéleti podcastunkban is foglalkoztunk, elemzésünk itt olvasható:
A francia választástól mindenki azt várta, sorsfordító lesz Európa számára. A nagy dráma végül elmaradt, mivel egyértelmű nyertesek nincsenek. A következő időszakban Párizsra politikai bizonytalanság vár, és az a kontinenst is blokkolhatja.
Szabad-e, kell-e sportolnia egy daganatos betegnek? Amíg a daganatot el nem távolítják, csak a kíméletes mozgás javallott, de a tudomány mostani állása szerint a sport gyorsítja a felépülést, javítja az életminőséget.