Észak-Korea elítélte az Irán elleni amerikai csapást

Szerintük a többi országnak egységesen kellene követni a példájukat.

  • hvg.hu hvg.hu
Észak-Korea elítélte az Irán elleni amerikai csapást

Észak-Korea határozottan elítéli az iráni nukleáris létesítmények elleni amerikai támadást, ugyanis az szerintük egy szuverén állam területi integritásának és biztonsági érdekeinek súlyos megsértését jelenti, és úgy vélik, a nemzetközi közösségnek egységben kellene felemelni a hangját az Egyesült Államok és Izrael cselekedetei ellen.

„Ők felelősek a Közel-Keleten tapasztalható feszültségért, amelyek Jeruzsálem szüntelen háborús lépéseiből és a Nyugat által elfogadott és bátorított területi terjeszkedéséből erednek” – jelentette ki az észak-koreai külügyminisztérium.

Rögtönzött vagy mindenkit félrevezetett az Iránra mért csapás ügyében Donald Trump?

Két héten belüli döntést ígért, de két nap után lecsapott három iráni nukleáris létesítményre Donald Trump azzal a bombával, amellyel csak az USA rendelkezik. Azt találgatják, első és második elnöksége eddigi legnagyobb kockázatvállalását előre kiszámított módon, furfangosan tette, vagy kiszámíthatatlan szeszélyből.


Irán és az atomfegyverekkel rendelkező Észak-Korea baráti kapcsolatokat ápol, és gyaníthatóan évtizedek óta katona szövetség köti őket össze. Egy ENSZ-szankciókat felügyelő, mára megszűnt szakértői testület 2021-ben például azt állította, hogy a két ország újraindította az együttműködést a nagy hatótávolságú rakétafejlesztési projektekben – írja a Reuters.

Ankit Panda, az amerikai székhelyű Carnegie Endowment for International Peace munkatársa szerint nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy bármelyik ország érdekelt lenne az iráni nukleáris fegyverprogram újjáépítésére vagy felgyorsítására irányuló érdemi együttműködésben. Észak-Korea például biztosan nem szeretné, ha az Egyesült Államok Iránban esetleg az ő technológiájára bukkanna. Hozzátette: Phenjan azonban érdemi tapasztalattal rendelkezik a fegyvergyártás terén, és képes lehet segítséget nyújtani egy atombomba egyes részeinek előállításához.

Észak-Korea az elmúlt évben több lépést tett annak érdekében, hogy elmélyítse az Irán másik partnerének, Oroszországnak nyújtott katonai segítséget: több ezer katonát, valamint ballisztikus rakétákat és más fegyvereket küldött az ukrajnai harcokban való felhasználásra.

Az orosz Biztonsági Tanács első embere ebben a hónapban már másodszor látogat Észak-Koreába

Szergej Sojgu és Kim Dzsongun Phenjanban vitatják meg vélhetően az orosz-ukrán háborúban való együttműködést.