Több mint 700 drónnal támadta Oroszország Ukrajnát szerda éjjel
Az ukrán légvédelem a támadó eszközök nagy részét semlegesítette.
HVG
Oroszország az éjszaka folyamán rekord mennyiségű, összesen 728 darab drónt és 13 cirkáló- valamint ballisztikus rakétát lőtt ki Ukrajnára – írja az AP hírügynökség. A legsúlyosabb csapás az ország északnyugati részén, a lengyel és fehérorosz határ mentén fekvő Luck városát érte, de 10 másik régiót is érintett – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Luckban az ukrán hadsereg által használt repülőterek találhatók. A város felett rendszeresen repülnek át teherszállító repülőgépek és vadászgépek. Ukrajna nyugati régiói kulcsfontosságú logisztikai gerincet jelentenek a háborúban, mivel az ottani repülőterek és raktárak fogadják a létfontosságú külföldi katonai segélyeket, mielőtt továbbítják azokat az ország más részeibe. Az orosz nagy hatótávolságú támadások egyre inkább arra törekednek, hogy megszakítsák ezeket az ellátási folyosókat.
Az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy erői célba vették az ukrán légi támaszpontokat, és hogy „minden kijelölt célpontot eltaláltak”.
Oroszország az utóbbi időben masszív légitámadásokkal próbálta meg legyűrni az ukrán légvédelmet, az éles drónok mellett rengeteg csalidrónnal próbálják meg túlterhelni a védekező kapacitásokat. Az oroszok a mostani csapás előtt július 4-én, illetve azt megelőzően nagyjából egy héttel is rekordmennyiségű drónt lőttek ki.
Ukrajna Moszkva mellett dróntámadással okozott áramszünetet.
Az ukrán légvédelem 296 drónt és hét rakétát lőtt le az éjszakai támadás során, míg további 415 drónt sikerült megzavarni. Ez részben annak köszönhető, hogy az ukrán elfogó drónok egyre hatékonyabbak – mondta Zelenszkij.
Nyugati katonai elemzők szerint Oroszország fokozza dróngyártását, és hamarosan képes lehet arra, hogy éjszakánként 1000 drónt indítson Ukrajna ellen.
Az éjszaka folyamán Ukrajna is drónokkal támadta Oroszországot, erről csak az orosz légvédelem közölt konkrétumokat, ők is csak annyit, hogy az éjszaka folyamán 86 ukrán drónt lőttek le hat orosz régió, köztük Moszkva felett. A moszkvai Seremetyevó repülőtéren és a Moszkvától délre fekvő Kaluga nemzetközi repülőterén ideiglenesen felfüggesztették a repüléseket.
Az oroszországi Kurszk határ menti régió kormányzója közölte, hogy a régió fővárosa elleni ukrán dróntámadásban nem sokkal éjfél előtt három ember meghalt, hét másik pedig megsebesült, köztük egy ötéves kisfiú.
Lezárult a nyomozás a parkfenntartási biznisz néven ismert ügyben. Az ügy főszereplője tavaly őszi kihallgatásán elismerte, hogy irreálisan magas összegeket kaptak azokért a kertészeti munkákért, amelyeket különböző önkormányzatoknak végeztek – értesült a HVG.