Jön az új Barbie-baba: cukorbeteg és inzulinpumpája is van
Egyes típusú diabétesszel élő, karján glükózszenzort viselő Barbie-babát dob piacra a játékgyártó cég, hogy segítsenek a betegségben érintett kislányoknak.
Egyes típusú diabétesszel élő, karján glükózszenzort viselő Barbie-babát dob piacra a játékgyártó cég, hogy segítsenek a betegségben érintett kislányoknak.
Újabb diabéteszfajtát azonosítottak a három fő- és közel tucatnyi altípus mellett. De miért van ennyire sokféle cukoranyagcsere-zavar, mi köztük a különbség, milyen tényezők hajlamosítanak ilyen betegségre? A válaszok 590 millió embert érintenek közvetlenül, számuk pedig egyre nő.
Az utóbbi évek egyik legnagyobb orvosi szenzációját jelentő súlycsökkentő injekciók újabb kedvező mellékhatásai igazolódtak be, ugyanakkor káros következmények is kiderültek.
A jelek szerint nemcsak a felnőtteknél, a gyerekeknél is nagyobb a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása azoknál, akik koronavírus-fertőzésen estek át. Kérdés, az állapot mennyire tartós.
Majmokon végzett kísérletek alapján jelentősen lassíthatja az öregedést a Metformin, amit a vércukorszint csökkentésére használnak.
Finn kutatók szerint a rendszeres testmozgás és az egészséges táplálkozás még akkor is csökkenti a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázatát, ha arra egyébként genetikailag hajlamos az adott személy.
Növelik a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázatát a vörös- és feldolgozott hústermékek – mutat rá a Cambridge-i Egyetem által vezetett friss kutatás, mely összesen csaknem kétmillió embert vizsgált.
Amerikai kutatók olyan hatóanyag-kombinációt teszteltek egereken, amelyek 700 százalékkal turbózták fel az inzulint termelő sejtek működését. A hatás azután is megmaradt, hogy leállították a kezelést.
Ausztrál kutatók szerint megnő a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata azoknál, akiknek éjfél után még mesterséges fény terheli a szervezetét.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a hamisított inzulinijekciók veszélyeztetik nemcsak a cukorbetegek, de azok életét is, akik fogyasztószerként gondolnak néhány készítményre.
Ezeket a gyógyszereket súlycsökkentésre is használják, ezért óriási irántuk a kereslet.
Egy 59 éves kínai férfi lehet az első, akit sejtterápia segítségével gyógyítottak ki a cukorbetegségből. A jelentés szerint már nincs szüksége inzulinra, pedig 25 éven át függött a napi többszöri injekciózástól.
Országos kutatást végeztek a pécsi klinikán, ami áttörést jelent a betegségek kialakulásának összefüggésében, ugyanis a 2-es típus cukorbetegség megnöveli nemcsak a szív-érrendszeri- és a vesebetegség, hanem a daganatos betegség kockázatát is.
Nem túl gyakori, hogy egy szoftver hibája miatt szenved egészségkárosodást valaki, de az Egyesült Államokban most ez is megtörtént: egy inzulinpumpa vezérlőalkalmazásának súlyos hibája miatt legalább 224 cukorbeteg ember számolt be „sérülésekről” – közölte az amerikai gyógyszerfelügyelet, az FDA.
Bő száz évvel az inzulin felfedezése után belátható közelségbe került egy tűszúrásmentes megoldás. Pont úgy lehet bevenni, mint bármilyen más gyógyszert.
Megváltozhat az életük, jelentősen javulhat az életminőségük azoknak a brit cukorbetegeknek, akik hamarosan jogosultak lesznek a mesterséges hasnyálmirigy használatára. A készüléknek köszönhetően a betegeknek nem kell többé inzulinnal szúrniuk magukat.
Szinte alig lehet észlelni, többnyire nem is okoz semmilyen problémát, de vannak esetek, amikor az életkor előrehaladtával súlyosabb tünetekhez vezethet néhány gén mutációja: ez a MODY, avagy a 3-as típusú cukorbetegség.
A béta-sejtekhez hasonló funkciókat kaphatnak egyes, a hasnyálmirigyben lévő sejtek, melyek aztán inzulint is termelhetnek. A megközelítés jelentős előrelépést hozhat a cukorbetegség kezelésében.
Figyelemre méltó eszközt alkotott meg a Synex Medical: csak az ujjbegyünket kell bedugni egy készülékbe, és az megmondja a vércukorszintünket. Ehhez pedig semmiféle szúrásra nincs szükség.
Világszerte 500 millió ember életét könnyítheti meg az az újfajta gyógyszerelési megoldás, melyet a Stanford Egyetem kutatói fejlesztettek ki a cukorbetegek számára.