Elkezdik bevezetni minden cukorbeteg álmát: több ezer brit kap mesterséges hasnyálmirigyet, ami automatikusan szinten tartja az inzulint
Megváltozhat az életük, jelentősen javulhat az életminőségük azoknak a brit cukorbetegeknek, akik hamarosan jogosultak lesznek a mesterséges hasnyálmirigy használatára. A készüléknek köszönhetően a betegeknek nem kell többé inzulinnal szúrniuk magukat.
hvg.hu
A brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) világelső kezdeményezésének köszönhetően az Egyesült Királyságban az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő gyerekek és felnőttek ezrei férhetnek hozzá hamarosan a mesterséges hasnyálmirigyhez, amely segítheti őket a betegség mindennapos kezelésében – számolt be róla az Interesting Engineering. Az NHS már elkezdte számba venni a jogosultakat.
Az eszköz egyik része egy bőr alá ültetett érzékelő, ami folyamatosan figyeli a beteg vércukorszintjét. Ezután a leolvasott adatokat vezeték nélküli kapcsolaton keresztül továbbítja egy pumpához, az pedig a megfelelő mennyiségű inzulint juttatja a szervezetbe.
A páciensnek csupán annyi dolga van, hogy figyeli a mobilján az értékeket. Az alkalmazás segítségével a bevitt szénhidrát mennyiségét is megadhatja és nyomon követheti.
Kanadai kutatók szerint egy újonnan fejlesztett technológiával kiváltható lehet a jövőben az inzulininjekció. Sőt, az egérkísérletek ennél izgalmasabb eredményt is mutatnak.
A fejlesztés nemcsak az inzulin beadását teszi szükségtelenné, de segít megelőzni a hipoglikémiás és a hiperglikémiás rohamokat. Előbbi a vércukorszint túl alacsony, utóbbi a túl magas értékét jelenti. Ezek a rohamok életveszélyesek lehetnek az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára.
A britek két évvel ezelőtt kezdték el tesztelni a mesterséges hasnyálmirigyet, akkor 1000 gyermek és felnőtt bevonásával. A kutatók fő célja az volt, hogy kiderítsék, az eszköz képes-e segítséget nyújtani minden korosztály számára.
Az inzulinhoz való egyszerűbb és olcsóbb hozzáférés módját dolgozták ki amerikai és brazil kutatók: genetikailag módosított teheneik inzulint is tartalmazó tejet adnak.
Andrew Stephenson brit egészségügyi miniszter szerint a mostani kezdeményezés remek példája annak, hogy hogyan tudja a modern technológia jobbá tenni az ember életét. Ebben az esetben csökken a súlyos szövődmények kialakulásának kockázata, nem mellesleg pedig egyszerűsödik a betegek ellátása.
Az NHS közleményében idézett 38 éves beteg, Gemma Lavery azt mondta, az általa már kipróbált eszköz lehetővé tette a számára, hogy cukorbetegként újra normális életet éljen.
Egy magyar bombaszakértő segítette az 1920-as években a japán elnyomás ellen harcoló koreai szabadságharcosokat – derül ki Csoma Mózes, a Károli Gáspár Református Egyetem bölcsészkarának dékánja, volt dél-koreai magyar nagykövet tanulmányából.