szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Alkut, egyezséget köthetett az ügyészség a rendőri korrupciós ügy gyanúsítottjával V. Istvánnal, de felmerült az is, hogy csalinak használják a V. László diszkótulajdonos bizalmi embereként ismert férfit, ezért kerülhetett házi őrizetbe – sejtették a hvg.hu-nak név nélkül nyilatkozó jelenlegi és egykori rendőrök, akik szerint ez azt jelzi, hogy az ügyészség bizonyítékai nem elég erősek, ezért így próbálnak további információhoz jutni. V. Istvánt - ismerői szerint - az ügyészeknek nem lehetett nehéz megtörniük.

Vélhetően a társaira vallott V. István, esetleg olyanokra is, akik eddig a korrupciós ügyben nem voltak érintettek, és az is lehet, hogy az ügyészek csalinak használják majd a vesztegetéssel gyanúsított férfit, hogy további embereket buktassanak le – így vélekedtek a hvg.hu-nak nyilatkozó rendőrök és volt rendőrök arról, hogy miért kerülhetett házi őrizetbe az éjszaka császárának tartott V. László bizalmi embere. A megkérdezettek az ügy jelentősége miatt nevük elhallgatását kérték.

Szökés házi őrizetből
Magyar Róbert, a "fekete sereg" vezetője, akit a bíróság távollétében életfogytiglani szabadságvesztésre ítélt 2010 januárjában tűnt el otthonából, ahol házi őrizetesként tartózkodnia kellett volna. Az ügyben elrendelt belső vizsgálat megállapította, hogy emberi mulasztás történt. Tóth Gábor akkori budapesti főkapitány elmondta, a bíróság írja elő, hogy naponta, hetente vagy havonta kell-e ellenőrizni a házi őrizetben lévő személyt, illetve, hogy a rendőrségnek nincs is kapacitása arra, hogy folyamatosan őrizze a házi őrizetben lévőket.

A Központi Nyomozó Főügyészség javaslatára a bíróság július 2-án harminc napra rendelte el a rendőri korrupciós ügy egyik gyanúsítottjának, V. Istvánnak házi őrizetbe helyezését. Mint ismert, az ügyészség szerint a négy gyanúsított rendőr V. Lászlótól V. István segítségével juttatott pénzért cserébe elintézték, hogy a vállalkozó érdekeltségeiben, leginkább óbudai és belvárosi szórakozóhelyein ne tartsanak razziákat, a konkurenseket viszont minél inkább ellenőrizzék. A bíróság ugyan úgy látta, V. István elszökhet vagy elrejtőzhet, de a házi őrizetet elrendelte. A többi gyanúsított előzetesét három hónappal hosszabbították meg.

Jól taktikáztak az ügyészek V. Istvánnál?

Mindezek alapján V. István házi őrizetének elrendelését rendőrségi ügyekben jártas emberek annak tulajdonítják, hogy az ügyészség elérte, hogy V. István valljon a többiekre, cserébe a fogva tartásának enyhítésével jutalmazták. Ugyanakkor volt olyan forrásunk, aki a történteket úgy értékelte: nem csak egy alku köttethetett, hanem az is lehet, hogy az otthonába hazaengedett férfit csalinak használják. Figyelik, hogy kivel tartja a kapcsolatot, hogy kik keresik fel személyesen és miért.

Mindez pedig azt mutathatja – vélekedtek –, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) nem biztos hogy elegendő bizonyítékkal rendelkezik a gyanúsítottak ellen, s ezzel a lépéssel próbál további embereket csőbe húzni. V. László ügyvédje, Kálnási Ágnes is arról beszélt egyébként két hete az MTV Este című műsorában, hogy nem tártak eléjük semmilyen olyan tényt, bizonyítékot, ami alátámasztaná azt, hogy védencének bármilyen köze lenne ehhez a bűncselekményhez.

Kérdés, hogy ha lehetnek még az ügynek érintettjei, akkor azok megpróbálják-e felvenni V. Istvánnal a kapcsolatot, vagy igyekeznek őt messzire elkerülni, számítva arra, hogy azzal saját maguk sétálhatnak a hatóságok célkeresztjébe.

V. István védője nem nyilatkozik

Próbáltuk szóra bírni V. István ügyvédjét, Késmárki Károlyt, de nem jártunk sikerrel. A védő a hvg.hu-nak azt mondta, mivel folyamatban lévő ügyről van szó, nem kíván nyilatkozni, még akkor sem, ha más kollégái ezt megteszik. A V. Istvánt ismerők a hvg.hu-nak azt mondták, a férfi, aki jó cselgáncsos, "nem konok csibész", ezért az ügyészek könnyen meg tudták azzal törni, hogy felvázolják neki a várható jövőt. Azt, hogy ha elítélik vesztegetésben való részvételért, amit az ügyészek szerint bűnszervezetben követtek el, akkor hosszú börtönévek várnak rá.

Emellett neve elhallgatását kérő forrásunk szerint az érintettek vallomástételét azzal is elő tudják segíteni a hatóság munkatársai, ha kilátásba helyezik, hogy a családtagok és cégeik alapos vizsgálatot kaphatnak társszervektől, például az adóhatóságtól. Ezzel szemben a felvillanó remény, hogy minimális büntetésben részesül és házi őrizetbe kerülhet, a vallomástétel oldalára billantheti a mérleget. Egy forrásunk szerint most is ez történhetett.

V. István házi őrizetbe helyezése után a sajtóban megjelentek olyan vélemények, hogy a férfi esetleg nem csak a többi gyanúsítottra vallott, hanem olyan személyekre is, akik egyelőre nincsenek benne az eljárásban, de a vallomásai alapján újabb gyanúsítások lehetnek. Ezt a korrupciós ügy egy hónappal ezelőtti kipattanása óta ígérik a hatóságok. Mivel azonban ez eddig nem történt meg, a hvg.hu-nak nyilatkozók közül többen úgy gondolják, a jelenlegi gyanúsításoknál több nem biztos, hogy lesz, és ennyi embernél megállhat a vesztegetés gyanúja miatt indult eljárás.

Csak néhány korrupt rendőr?

Pintér Sándor belügyminiszter néhány nappal ezelőtt a Magyar Nemzetnek adott interjújában azt mondta, bízik benne, hogy az alvilág a rendőrségen belül „nem jutott tovább azon a szinten, ameddig az ügyészségi eljárás már eljutott, és az ügy itt be is fejeződik. Ez azt is bizonyítja, hogy a rendőrség nem korrupt, csak volt néhány korrupt tagja”. Attól eltekintve, hogy a belügyminiszter a gyanúsítottakról úgy beszél, mintha már el is ítélték volna őket korrupciós bűncselekmények miatt, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője, Garamvölgyi László interjúiban több évre visszamenően beszélt a korrupciós botrányról, amit alapján furcsa, hogy csak négy rendőri vezető lett volna érintett benne.

Egy, pénteken tartott józsefvárosi rendezvényen, ahol fiatal hivatásosok lakhatásának támogatására egy rendőrházat adtak át, Hatala József országos rendőrfőkapitány is jelen volt. A hvg.hu kérdésére, miszerint a rendőri korrupciós ügy milyen tapasztalatokat jelent neki és az egész testület számára, Hatala József azt válaszolta, hogy erre akkor lehet válaszolni, ha az ügy már túl van a nyomozati szakaszon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Tagadtak a korrupcióval gyanúsított főrendőrök

Tagadta bűnösségét az a két vezető beosztású rendőr és két civil, akiket a múlt héten korrupció gyanújával vettek őrizetbe, majd vasárnap elrendelték előzetes letartóztatásukat - közölte a Központi Nyomozó Főügyészség hétfőn.

Csikász Brigitta Itthon

Korrupciós ügy: izzik a levegő a BRFK-n, vegzálják a kisrendőröket?

Őrült ellenőrzésbe kezdtek a BRFK-n a két hete kirobbant rendőri korrupciós botrány nyomán, amit a szolgálati állomány tagjai vegzálásként élnek meg – mondták a hvg.hu-nak rendőrök. Megkérdeztünk két egykori BRFK-s vezetőt is a V. László szórakozóhelyein folytatott razziákról.

Csikász Brigitta Itthon

Korrupciós ügy: a "daloló" volt rendőröket is kihallgatják

Előfordulhat, hogy a V. László szórakozóhelyeinek rendőri védéséről nyilatkozó volt rendőröket is kifaggatja a nyomozóhatóság, a rendőrségen kirobbant korrupciós ügyben - tudta meg a hvg.hu. Az is kiderült, egy a Hajógyári-szigeten holtan talált fiatal ügyét már nem közigazgatási eljárásban vizsgálják, hanem nyomozást indítottak. A Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője csak annyit közölt, hogy a szövevényes ügy minden részletét vizsgálják.

Csikász Brigitta - Dezső András Itthon

A politika is védte? V. László felemelkedése és bukása

Büszke volt V. László az általa kiépített mintegy negyven szórakozóhelyből álló birodalomra – mondta el a hvg.hu-nak egyik ismerőse, aki szerint "nem ő kérte, hogy adhasson, hanem tőle vettek el pénzt, hogy létezhessen". Rendőri forrásaink szerint az "éjszaka császára" túlnőtte magát, és mostani elfogásával odaveszhet az általa felépített birodalom is.

MTI Bűnügy

Korrupciós ügy: július 3-ig előzetesben maradnak a rendőri vezetők

A bíróság július 3-ig rendelte el V. László vállalkozó és társa, illetve a vesztegetési ügybe keveredett rendőrtisztek előzetes letartóztatását. A Fővárosi Törvényszék honlapjára kedden felkerült közlemény szerint a Pesti Központi Kerületi Bíróság június 3-án a vesztegetés bűntette miatt a Központi Nyomozó Főügyészségen folyamatban lévő büntetőügyben elrendelte K. Tamás és társai előzetes letartóztatását július 3-ig.

Csikász Brigitta Itthon

Korrupciós ügy: miért most bukott meg az éjszaka császára?

Valaminek történnie kellett, ami miatt az éjszaka császára mára „kilőhetővé” vált, vagyis eljárás indulhatott vele szemben – vélekedtek a hvg.hu-nak egyformán rendőrök és V. László ismerősei is. A megkérdezettek leginkább terület-újraosztási terveket látnak a letartóztatások mögött.

Csikász Brigitta Itthon

Rendőri korrupció: őrizetben újabb két rendőr

Újabb két rendőrt állítottak elő a Központi Nyomozó Ügyészség (KNYF) munkatársai a napokban kibukott korrupció gyanús ügyekkel kapcsolatban - tudta meg a hvg.hu. Információink szerint egyikük az a Nemzeti Nyomozó Irodán dolgozó Gulyás Imre, akinek vezetői megbízatását hétfőn vonta vissza az országos rendőrfőkapitány. A másikuk pedig a BRFK egyik nyomozója. Az ügyészség mindkettőjüket őrizetbe vette.

hvg.hu Itthon

Rendőrök bilincsben: újabb két ember a gyanú árnyékában?

Újabb két embert vehettek őrizetbe azután, hogy pénteken két főrendőrt és két civilt is bilincsbe kísértek el – értesült a hvg.hu. A Magyar Nemzet arról ír, hogy az alvilág egyik ismert szereplője vesztegethette meg a rendőröket.

MTI/hvg.hu Itthon

Korrupciós botrány: előzetesbe került a kedden előállított két rendőr

A Pesti Központi Kerületi Bíróság csütörtökön előzetes letartóztatásba helyezte a múlt héten kirobbant rendőrségi korrupciós ügyben őrizetbe vett G. Imrét, a Nemzeti Nyomozó Iroda volt szervezett bűnözés elleni főosztályának vezetőjét és K. Attilát, a BRFK bűnügyi információs főosztály kiemelt ügyek osztályának felderítéssel foglalkozó egykori nyomozóját.

Csikász Brigitta Itthon

Bilincsben vittek el egy főrendőrt

Korrupciós bűncselekmények gyanúja miatt indított eljárást az ügyészség vezető beosztású rendőrökkel és civilekkel szemben. A hvg.hu úgy tudja, az egyik gyanúsított a Budapesti Rendőr-főkapitányság Közrendvédelmi Osztályának vezetője. A rendőrség egyelőre nem adott tájékoztatást a példátlan ügyben.