Zenecsempészet a szélessávú interneten
A legnagyobb hanglemezkiadókat képviselő Amerikai Hanglemezipari Egyesülés (RIAA) elnöke szerint a szélessávú internetszolgáltatókat is felelősség terheli a fájlcserélő rendszereken - a hírhedt és a zeneiparral folytatott küzdelemben elvérzett Napster utódain - jogtalanul gazdát cserélő zeneszámok okozta veszteségért. Önnek mi a véleménye erről?
"Ezek a vállalatok (értsd: szélessávú internetszolgáltatók) tisztában vannak azzal, hogy a szélessávú internet iránti kereslet jelentős részét a fájlcsere generálja. Egyértelmű tehát, hogy mivel e vállalatok ezáltal többmilliós profithoz jutnak, őket is felelősségre kell vonni" - fejtette ki álláspontját a közelmúltban Hillary Rosen, a RIAA vezetője.
Az egyesület adatai szerint az eladási számok négy éve folyamatosan csökkennek. A múlt évben egyedül Eminemnek sikerült átlépnie a 10 milliós eladási határt: ez a szám valamikor a slágerré válás belépőjének számított. Az amerikai rapper egyébként maga is részt vállal az mp3 (tömörített zenefájl-formátum) cseréje ellen folytatott zeneipari háborúban; egy alkalommal a tőle megszokott agresszivitással azt nyilatkozta a számait az internetre feltöltő felhasználókról: "bárki tette is fel ezt a sz*rt az internetre, szeretném megtalálni, és a sz*rt is kiverni belőle". Másik végletnek számít a sztárok közül a brit Robbie Williams, aki egy közelmúltbeli nyilatkozatában "remek dolognak" nevezte az internetes fájlcserét, amelyet "senki sem lesz képes meggátolni".
A Wired című magazin által megkérdezett biztonsági szakértők nem sok esélyt adnak az internetszolgáltatóknak a P2P (peer-to-peer, azaz központilag nem szervezett) fájlcsere miatti felelősségre vonásának kierőszakolására. Szerintük az RIAA ötlete olyan, mintha egy autópálya-építő céget azért büntetnének, mert kábítószercsempészek is használják az általa épített utakat.
A másik irányba mutat viszont az a minap az Egyesült Államokban hozott bírósági döntés, amely a Verizon Communications internetszolgáltatót egyik előfizetője nevének kiadására kötelezte. A "különlegesen aktívnak" titulált, találomra kiválasztott felhasználó a RIAA szerint 666 (ördögi szám!) zeneszámot kínált letöltésre a Kazaa fájlcserélő rendszerén keresztül. A nemrég bevezetett, a "digitális évezred szerzői jogairól" szóló törvény (DMCA) alapján meghozott döntést elemzők precedensértékűnek nevezték, s szerintük az ítélet akár az egész internet fejlődését visszavetheti.